Paweł Sołtys: nieradość to stan, w którym jest się najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 15:00
- Nie jest to ani chwila szczęścia, ani chwila rozpaczy czy wielkiego smutku. To tak, jak się jedzie rano tramwajem. Ludzie niekoniecznie mają wtedy na twarzy jakieś złe miny, mają właśnie tę nieradość. Myślą o dniu, który muszą przeżyć. Jest i drugi trop, który wynika z przysłowia "Starość nie radość" - mówił o swoim drugim tomie opowiadań artysta znany też pod pseudonimem Pablopavo.
Audio
  • Paweł Sołtys o swoim nowym tomie opowiadań pt. "Nieradość" (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom. (wyd. Czarne)/sabinevanerp (Pixabay)

Jako pisarz Paweł Sołtys - muzyk, wokalista i autor tekstów piosenek - zadebiutował tomem opowiadań "Mikrotyki". Otrzymał za niego Nagrodę imienia Marka Nowakowskiego oraz Nagrodę Literacką Gdynia. Właśnie ukazał się jego kolejny tom - "Nieradość". Autor przygląda się w nim przedmiotom jednego weekendu, małym miasteczkom z ich tajemnicami i ludzkimi dramatami, pisarzom na festiwalach literackich w Europie Środkowo-Wschodniej. Z uwagą i czułością obserwuje starych ludzi i słucha historii ich życia.

- Wydaje mi się, że tak jak "Mikrotyki" były trochę upomnieniem się o niereprezentowaną w polskiej pop kulturze grupę ludzi niezamożnych, to podobnie mamy tu z ludźmi starymi. Jeśli oni są przedstawiani, to bardzo często anegdotycznie, jako babcia, która piecze ciasto czy dziadek, który łowi ryby. Nikogo nie interesuje co oni naprawdę myślą i czują - przekonywał gość Dwójki.

Niedawno wydano także płytę "Janerka na basy i głosy", na której utwory Lecha Janerki wykonują m.in. Kasia Nosowska, Marcin Świetlicki i Pablopavo. Czy opowieść może być lekarstwem na strach i bezradność, a literatura może nam pomóc w życiu? Czy Warszawa jest inspirującym dla pisarza miastem i dla kogo Lech Janerka napisał piosenkę "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek"? Co o książce "Nieradość" powiedział ojciec autora? Czy Paweł Sołtys zadomowił się już w literaturze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Paweł Sołtys (muzyk, wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań)

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 16.00

pg/mko

Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pablopavo: "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" to książka, która powinna być w każdym polskim domu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:42
- Poza oczywistym walorem, że są tu te najbardziej znane opowiadania, jak "Książę Nocy", "Benek Kwiaciarz" czy "Wesele raz jeszcze", wdowa po pisarzu i redaktor Masłoń dokonali wyboru, który pokazuje jak niejednoznaczny był to autor - mówił o wydanym niedawno zbiorze opowiadań Marka Nowakowskiego muzyk i pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć i czas w polskiej literaturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:15
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dla Państwa dwie książki młodych, polskich pisarzy: "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego.
rozwiń zwiń