Łukasz Kamiński dyrektorem Ossolineum. "To żywa instytucja"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 13:05
- Ossolineum może być żywym elementem naszej współczesności. Nieustannie na nowo szukamy swojej tożsamości, określamy się, kim jesteśmy, i robimy to, odnosząc się do przeszłości - mówił w Dwójce Łukasz Kamiński, nowy szef Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Łukasz Kamiński był prezesem IPN w latach 20112016
Łukasz Kamiński był prezesem IPN w latach 2011–2016Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Ossolineum, jedna z najważniejszych polskich instytucji kultury, powstało na początku XIX wieku we Lwowie - i to tam pozostała duża część jego zbiorów. Dziś w okrojonej formie Zakład działa we Wrocławiu.

- Mamy szczęście, bo tak nie musiało być, Ossolineum mogło nie zostać odbudowane nawet w tej ograniczonej formie - zauważył Łukasz Kamiński.

Ossolineum i wyzwania współczesności

W zbiorach tej instytucji do dziś zachowały się m.in. pierwsze wydania ksiąg Kopernika czy Kochanowskiego oraz rękopisy najwybitniejszych polskich pisarzy. Wśród nich jest m.in. rękopis "Pana Tadeusza" wokół którego zbudowano we Wrocławiu odrębne, nowoczesne muzeum.

- Pamiętajmy, że Ossolineum się zmienia, nie jest tą samą instytucją, którą było w XIX wieku. To jest żywa instytucja, która buduje polską kulturę chociażby przez otwarte sześć lat temu Muzeum Pana Tadeusza, które nie jest tylko muzeum z gablotami i szacownymi eksponatami, ale muzeum, które stara się opowiedzieć historię polskiego romantyzmu, historię polskiej wolności - przekonywał Łukasz Kamiński.

Muzeum Książąt Lubomirskich

To jednak nie koniec, Ossolineum rozrasta się dalej. W przyszłym roku na mapie Wrocławia ma się pojawić kolejny jego oddział, tym razem będzie to galeria obrazów.

- Integralną częścią Ossolineum od lat 20. XIX wieku było Muzeum Książąt Lubomirskich. Niestety praktycznie prawie całe zbiory zostały za naszą wschodnią granicą, natomiast sama instytucja jest reaktywowana, wkrótce zostanie zbudowane Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu - zapewnił gość Dwójki.

Posłuchaj
57:24 2022_08_06 12-00-11_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Łukasz Kamiński w rozmowie z Robertem Mazurkiem (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Łukasz Kamiński - dotychczasowe osiągnięcia

Powołanie Łukasza Kamińskiego (ur. 1973) na stanowisko dyrektora Ossolineum zostało ostatecznie potwierdzone 1 sierpnia. Nowy szef instytucji jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (1996), a od 1999 roku adiunktem w tymże Instytucie. W roku 2000 rozpoczął pracę w Instytucie Pamięci Narodowej, początkowo jako naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu, następnie jako kierownik Referatu Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. Jest pomysłodawcą i kierownikiem Letniej Szkoły Historii Najnowszej. 

Zainteresowania badawcze dr. Łukasza Kamińskiego koncentrują się wokół problematyki opozycji i oporu społecznego wobec reżimu komunistycznego w latach 1944–1989.

Jest inicjatorem międzynarodowej współpracy naukowej dotyczącej najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Także pomysłodawcą seminariów i konferencji naukowych poświęconych problematyce kryzysów społeczno-politycznych w krajach bloku sowieckiego oraz redaktorem naukowym tomów prezentujących dorobek tych konferencji. Jest on również pomysłodawcą i współorganizatorem kilku ważnych międzynarodowych konferencji naukowych na temat systemu komunistycznego i komunistycznego aparatu represji, współorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. 

[Źródło: ipn.gov.pl]

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Łukasz Kamiński (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)

Data emisji: 6.08.2022

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

IPN: wdowa po Czesławie Kiszczaku chciała sprzedać dokumenty za 90 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 12:43
Rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak poinformowała, że na przełomie stycznia i lutego Maria Kiszczak zwróciła się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o spotkanie z prezesem IPN.
rozwiń zwiń