Adam Woronowicz: to będzie szczególna Wielkanoc. Dobro wróci [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 13:05
- Te święta mają wymiar duchowy. To nie jest tylko i wyłącznie święconka, baranek. Po to się przygotowujemy przez 40 dni, po to przeżywamy Triduum Paschalne, żeby doświadczyć nadziei zmartwychwstania. Tego, że nie cały umieram i życie tutaj jest etapem - mówił w Dwójce aktor Adam Woronowicz. Zapraszamy do oglądania!
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: Kusinski Wojciech/PR

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Adam Woronowicz debiutował w spektaklu "Śleboda, czyli cenniejsi jesteście niż wróble" na małej scenie Teatru Powszechnego. Grał gościnnie w warszawskim Ateneum, wrocławskim Teatrze Współczesnym i Wierszalinie. Był też aktorem teatru Rozmaitości.

Historia przyszła do nas

Zdaniem naszego gościa ostatnie tygodnie zmieniły sposób patrzenia na wiele spraw. Wojna przeniosła akcenty, zmieniła priorytety. - W tym momencie pewne rzeczy schodzą na dalszy plan - nie krył aktor. - Nigdy, tak jak w tych ostatnich dniach, nie dziękowałem za to, co mam. Wiele rzeczy mi się przewartościowało. Za czym gonię? Co zbieram?

Adam Woronowicz miał okazję grać filmach o tematyce wojennej, w jakimś sensie ocierał się o problematykę, która dziś stała się udziałem naszych sąsiadów. Ale życie to nie film. - Ta historia przyszła do nas i przeszła się po nas fest - cytował Mirona Białoszewskiego. - To są wielkie słowa i nigdy nie sądziłem, że one nabiorą takiego wymiaru.

Wołanie rodzinnych stron

Rodzina naszego gościa pochodzi z Grodzieńszczyzny. Stąd jego sentyment, a także głębokie współodczuwanie z Ukraińcami. - Od dłuższego czasu - może dlatego, że dojrzewam - czuję, że wołają mnie rodzinne strony - opowiadał Adam Woronowicz.

Nie sława, ale doświadczenie 

Największą popularność przyniosło aktorowi wcielenie się w ks. Jerzego Popiełuszkę. Jednak nie sława, ale doświadczenia podczas grania tej postaci okazały się najbardziej niezwykłe. Podczas przygotowań Adam Woronowicz bywał w domu rodzinnym ks. Jerzego, nawiązał ciepłą relację z jego mamą Marianną. - Ten film mi dużo rzeczy pokazał - przyznał. 


Posłuchaj
57:54 2022_04_16 12_00_53_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Wielkanocne spotkanie z Adamem Woronowiczem (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Adam Woronowicz (aktor)

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Halina Łabonarska: jestem aktorką wymagającą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 13:00
- To jest cecha przypisana naturze świadomego aktora, który wie, czego chce, albo wie, jaki ma obraz swojej roli. Taki aktor rozmawia wtedy z reżyserem jak z partnerem - mówiła w Dwójce aktorka Halina Łabonarska, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia swojej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Ciunelis: staram się być normalną aktorką

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:00
- Jurek Kamas mówił o mnie "Maria Ciunelis od ról beznadziejnych". Załamałam się i zapytałam, dlaczego mi taki przydomek nadał, czy ja tak okropnie gram? A on mówi: nie, to jak Tadeusz Juda od spraw beznadziejnych. Jak ktoś nie wie, co zrobić z rolą, to myśli "obsadźmy Ciunelis, ona coś wymyśli" - gościem Roberta Mazurka w audycji "Mazurek słucha" była aktorka, scenarzystka i reżyserka Maria Ciunelis.
rozwiń zwiń