Kłopotliwa Eliza Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 12:00
Pierwsze takty tego utworu znali, znają i prawdopodobnie znać będą wszyscy, którzy z muzyką klasyczną miewają jakąkolwiek styczność. 
Dla Elizy to jeden z najbardziej znanych w literaturze muzycznej utworów
"Dla Elizy" to jeden z najbardziej znanych w literaturze muzycznej utworówFoto: shutterstock/Nastya Nikitina

"Dla Elizy" to utwór skomponowany przez Ludwiga van Beethovena. Jego pierwotny tytuł nie miał jednak nic wspólnego z dostojną Elizą. Za życia kompozytora była to Bagatela a-moll, zatytułowana "Dla Elizy" przez wydawcę dwadzieścia lat po śmierci kompozytora.

Do dziś to jeden z najbardziej znanych w literaturze muzycznej utworów. Ma już przeszło dwa wieki, a jego popularność bynajmniej nie słabnie.

Kim była Eliza i czy w ogóle była?

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
117:52 2022_02_05 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Kłopotliwa Eliza Beethovena (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz:

[You Tube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Wiolonczela w orkiestrze Beethovenowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:30
Symfonie Beethovena mogłyby być rozpatrywane jako wielki podręcznik instrumentacji. W audycji wysłuchaliśmy wielu fascynujących partii dla wiolonczel, które napisał Beethoven.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Barenboim: kiedy gram Chopina, chcę być Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 12:20
- Rubinstein zawsze mówił o polskiej dumie w muzyce Chopina, nie tylko w polonezach czy mazurkach, ale nawet w najdelikatniejszych utworach. Staram się myśleć o tym, kiedy gram  - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" Daniel Barenboim, wybitny pianista i dyrygent.
rozwiń zwiń