Spotkanie z artystyczną muzyką żydowską

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 12:00
W ostatnim lutowym wydaniu audycji zaprosiliśmy Państwa w podróż do świata kultury żydowskiej i zaproponowaliśmy wspólne słuchanie muzyki żydowskiej w wersji artystycznej.
Waldemar Malicki
Waldemar Malicki Foto: Cezary Piwowarski/PR2

- Zapraszam na spotkanie z muzyką, którą bardzo dobrze znamy, bo istnieje w przestrzeni publicznej w wykonaniu najróżniejszych zespołów klezmerskich. Bardzo słabo znamy wersje artystyczne tych utworów - przyznał Waldemar Malicki i podkreślił, że właśnie artystyczną muzykę żydowską zaprezentuje podczas najbliższego spotkania.

Sam autor o swojej audycji pisze tak:

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Waldemar Malicki

Zobacz wideo:

[Polskie Radio]


Posłuchaj
117:14 2022_02_26 10_01_08_PR2_Upior_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show.mp3 Spotkanie z artystyczną muzyką żydowską (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

W stolicy trwa 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:48
W programie pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą, warsztaty kulinarne, zajęcia dla dzieci i koncerty. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń artystycznych w Polsce.  
rozwiń zwiń