REKLAMA

Astor Piazzolla i jego następcy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 14:11
Astor Piazzolla zmarł 30 lat temu. Czy wraz z jego śmiercią zakończyła się muzyczna epoka? 
Astor Piazzolla był wirtuozem gry na bandoneonie
Astor Piazzolla był wirtuozem gry na bandoneonieFoto: Shutterstock/Daniel Jarosch

Epoka, którą Astor Piazzolla otworzył swoim tango nuevo, jest niczym otwarta księga, która wcale nie chce się zamknąć. I całe szczęście, ponieważ Piazzolla spowodował, że tłumy kompozytorów inspirują się jego muzyką i starają się skomponować coś, co wejdzie w dialog z muzyką wielkiego mistrza i z tangiem w ogóle. 

Piazzolę zna każdy bywalec sal filharmonicznych, klubów jazzowych, a przede wszystkim miejsc, gdzie grane jest tango. Piazzola jest innowatorem tanga. Wprowadził do tej muzyki elementy zaczerpnięte z muzyki klasycznej. 

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

11 marca 2021 roku obchodzono 100. rocznicę urodzin słynnego kompozytora tanga argentyńskiego. Z tej okazji o jego twórczości w audycji opowiadał - i prezentował ją - Waldemar Malicki.

Piazzolla stał się inspiracją także dla wybitnego polskiego akordeonisty i bandoneonisty Klaudiusza Barana

Z kolei dzięki Janowi Jakubowi Bokunowi dowiedzieliśmy się, jak brzmi muzyka Piazzolli na klarnet.

- Kiedy mój partner duetowy Krzysztof Pełech usłyszał o moich planach wydania moich nagrań utworów Piazzolli, powiedział, że to nagrania historyczne. I w tej złośliwości była spora cząstka prawdy, ponieważ niektóre mają już dwadzieścia lat - mówił w Dwójce Jan Jakub Bokun, który wydał płytę "Astor Piazzolla: Claritango".

Czytaj także:

Posłuchaj
118:03 2022_10_29 10_00_07_PR2_Upior_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show.mp3 Astor Piazzolla i jego następcy (Upiór w eterze - Waldemar Malilcki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 29.10.2022

Godzina emisji: 10.00

kor

Czytaj także

Spotkanie z ragtimem dawnym i obecnym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 11:47
- Nasze spotkanie niech będzie poświęcone formie, która nazywa się ragtime. To pochodzi od określenia "ragged", czyli poszarpana muzyka, poszarpany rytm - zapowiadał swoją najnowszą audycję Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory złożone z jednego, dwóch i trzech taktów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 12:00
Podczas audycji Waldemar Malicki zaprezentował utwory niezwykle proste muzycznie, a jednocześnie atrakcyjne dla słuchaczy. To improwizowane miniatury oparte zaledwie na jednym, dwóch lub trzech taktach.
rozwiń zwiń