REKLAMA

Klaudiusz Baran prezentuje muzykę Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 19:00
Rozgłos, a także liczne nagrody w konkursach muzycznych zdobył jako akordeonista, ale gra również na mniej znanym instrumencie - bandeonie. Gościem Adama Sztaby był Klaudiusz Baran.
Klaudiusz Baran (L) i Adam Sztaba (P)
Klaudiusz Baran (L) i Adam Sztaba (P)Foto: Polskie Radio

Jak zwykle bohaterem audycji był inny muzyk, który stał się inspiracją dla naszego gościa. Tym razem był to Astor Piazzolla, kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu oraz tanguero.

Playlista audycji:

  1. Astor Piazzolla – Histoire du Tango: III. Nightclub 1960 (Klaudiusz Baran, Michał Nagy)
  2. Astor Piazzolla – Double Concerto Hommage à Liège: I. Introducción, III. Tango (Klaudiusz Baran, Michał Nagy)
  3. Astor Piazzolla – Five Tango Sensations: V. Fear (Kronos Quartet, A. Piazzolla)
  4. Astor Piazzolla – Lo que Vendra (Juán José Mosalini Et Son Grand Orchestre De Tango)
  5. Astor Piazzolla – Regreso Al Amor (Astor Piazzolla, Fernando Suárez Paz)
  6. Astor Piazzolla – Chiquilin de Bachin (Astor Piazzolla, Roberto Goyeneche, Orquesta)
  7. Astor Piazzolla – Concierto para Quinteto (Astor Piazzolla, The New Tango Quintet)
  8. Astor Piazzolla – Concierto para Bandoneon "Aconcagua" cz. I (Klaudiusz Baran, Filharmonia Częstochowska, cond. Adam Klocek)

***

Klaudiusz Baran to artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji.

Posłuchaj
119:42 2022_09_04 17_00_02_PR2_Party_tur.mp3 Klaudiusz Baran prezentuje muzykę Astora Piazzolli (Party-tur/Dwójka) 

Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album "Astor Piazzolla –Tango" nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności".

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango,kreujących polską kulturę tanga.

Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów; tworzy grupę world music, jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.

W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.

[źródło: www.klaudiuszbaran.com]

***

Tytuł audycji: Party-tur

Prowadził: Adam Sztaba

Gość: Klaudiusz Baran

Data emisji: 4.09.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Sztabiński i Grochowska z repertuarem Piazzolli. "Tango to emocje"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 17:41
- Na początku było trudno, bo wokalnie oscylowałam między jazzem a musicalem. Tango okazało się inną bajką i dopiero w miarę pracy udało mi się bardziej umuzykalnić ucho - mówi wokalistka Paulina Grochowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jakub Bokun i muzyka Piazzolli na klarnet

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 17:00
- Kiedy mój partner duetowy Krzysztof Pełech usłyszał o moich planach wydania moich nagrań utworów Piazzolli, powiedział, że to nagrania historyczne. I w tej złośliwości była spora cząstka prawdy, ponieważ niektóre mają już dwadzieścia lat - mówił w Dwójce klarnecista, dyrygent, wydawca, animator życia muzycznego Jan Jakub Bokun, który niedawno wydał płytę "Astor Piazzolla: Claritango".
rozwiń zwiń