REKLAMA

Utwory złożone z jednego, dwóch i trzech taktów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 12:00
Podczas audycji Waldemar Malicki zaprezentował utwory niezwykle proste muzycznie, a jednocześnie atrakcyjne dla słuchaczy. To improwizowane miniatury oparte zaledwie na jednym, dwóch lub trzech taktach.
Waldemar Malicki
Waldemar MalickiFoto: Cezary Piwowarski/PR2

Zapowiedź swojej audycji autor rozpoczął - jak to często bywa - muzycznie, ilustrując zjawisko, o którym opowiadał.

- To partia fortepianu w utworze, który nie istnieje, ale istnieje wiele podobnych utworów opartych na jednym stałym elemencie. To taka struktura rytmiczno-harmoniczna, która się zawsze powtarza i daje radość grającym, ponieważ mogą improwizować i czekać na oklaski publiczności - mówił.

Jak dodał, są to utwory złożone z jednego, dwóch i trzech taktów.

Posłuchaj
118:10 2022_10_15 10_00_03_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Utwory złożone z jednego, dwóch i trzech taktów (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 15.10.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Kamil Piotrowicz o nowej płycie "Weird Heaven"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 08:00
W "Rozmowach improwizowanych" dwa spojrzenia na współczesną muzykę improwizowaną - okiem artysty i okiem promotora. Najpierw rozmawialiśmy z pianistą Kamilem Piotrowiczem o nowej płycie "Weird Heaven" - mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: brzmienie instrumentu musi być adekwatne do mojego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:00
- Gram muzykę, która stara się zacierać granice między jazzem a muzyką klasyczną. To przestrzeń, w której widzę ogromny potencjał dla obu tych gatunków - mówił znakomity skrzypek i kompozytor Adam Bałdych na antenie radiowej Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy.
rozwiń zwiń