REKLAMA

Z Waldemarem Malickim do Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 12:00
Wenecja będzie zamknięta? Na szczęście nie, ale ograniczony zostanie do niej napływ turystów. W sobotni poranek z Waldemarem Malickim udaliśmy się w radiową podróż do tego wyjątkowego miasta.
Karnawał w Wenecji
Karnawał w WenecjiFoto: Tomas Marek/Shutterstock.com

- Słyszałem ostatnio, że Wenecja wprowadza swego rodzaju ograniczenia, czyli trzeba wcześniej rezerwować sobie wstęp do miasta. Niewiele jest takich miejsc, ale wcale nie dziwię się władzom Wenecji, ponieważ turystów jest tam za dużo. Dlatego proponuję akustyczną podróż do Wenecji, spotkanie z jej tysiącletnią historią rozwoju prądów muzycznych, tego, co tam się działo w muzyce instrumentalnej i wokalnej. A nawet bardziej niż wokalnej, bo kontrabasowej - zaprasza Waldemar Malicki. 

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką minionych epok.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. 

Dlatego zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
115:41 2022_06_04 10_00_53_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Z Waldemarem Malickim do Wenecji (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz wideo: 

(You Tube Dwójki)

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 04.06.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Muzyka rumuńska, w której brzmi radość życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:00
- Muzyka rumuńska jest znacznie starsza niż Rumunia, ponieważ kraj o tej nazwie istnieje tak naprawdę od połowy XIX wieku - mówił prowadzący audycję, zapowiadając jej aktualne wydanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walc Mephisto" Franciszka Liszta i jego skomplikowana harmonika

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:00
Chyba każdy meloman słyszał wielokrotnie, jak skrzypek stroi instrument. Te trzy kwinty, które wówczas wybrzmiewają, tworzą dobrze nam znany akord - akord z początku "Walca Mephisto" Franciszka Liszta. W audycji "Upiór w eterze" przyjrzeliśmy się trudnej, ale niezwykle intrygującej harmonice wspomnianego utworu jednego z najwybitniejszych kompozytorów węgierskich.
rozwiń zwiń