Muzyka rumuńska, w której brzmi radość życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:00
- Muzyka rumuńska jest znacznie starsza niż Rumunia, ponieważ kraj o tej nazwie istnieje tak naprawdę od połowy XIX wieku - mówił prowadzący audycję, zapowiadając jej aktualne wydanie.

Autor "Upiora..." zapewnił również, że spotkanie z muzyką tego kraju będzie dla słuchaczy niewątpliwą przyjemnością. - Muzyka rumuńska da państwu radość życia, zwłaszcza ciemną nocą, kiedy nie ma innej stacji w radiu, wtedy warto sobie jej posłuchać. Tak mówi Waldemar Malicki - pianista polski, ale słuchający właśnie muzyki rumuńskiej - podsumował.

W filmowej zapowiedzi swojego programu dał też krótki pianistyczny występ, pokazując Państwu muzykę, jaką zaprezentuje na naszej antenie.

Zobacz wideo:

[Facebook Dwójki]

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet pojazdy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: wiem, więc słyszę.

Posłuchaj
118:01 2022_05_21 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Waldemar Malicki prezentuje muzykę rumuńską (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)
  

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Waldemar Malicki: mam wystarczająco dobre życie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:15
- Wszyscy muzycy, jeśli są prawdziwymi muzykami, to przede wszystkim kochają muzykę. Ten związek z muzyką już jest wystarczający - mówił w Dwójce Waldemar Malicki - pianista i satyryk, znany również z naszej anteny jako autor programu "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lewa ręka pianisty w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 08:00
- W najbliższych "Kalamburach z partytury" zajmę się lewą ręką pianisty - zapowiadał prowadzący audycję Krzysztof Herdzin. - Jest to temat bardzo intrygujący, natomiast jak się okazuje, w literaturze fortepianowej utworów przeznaczonych na lewą rękę wcale nie ma tak dużo nie ma tak dużo.
rozwiń zwiń