Grudniowe mroki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 00:55
W "Nocnej strefie" przenieśliśmy się na północ Europy. Tam gdzie pod koniec roku jest ciemno, a zima to śnieg i tęgi mróz.
Norweskie fiordy osnute wyjątkowym grudniowym światłem
Norweskie fiordy osnute wyjątkowym grudniowym światłemFoto: Pixabay

Grudniowe mroki to najlepszy kontekst dla norweskich dziwów i czarów jakie uruchamiają swoimi dźwiękami Maji Ratkie, Paala Nilssena-Love i Lasse Marhauga. 

Do tego fortepian w kilku bardzo odmiennych odsłonach: preparowany Johna Cage'a i Barbary Drążkowskiej lub liryczny niczym kojące rozlewisko, (wyk. Alexei Lubimow i Beata Szałwińska), a także śpiewaczka Natalia Pschenitschnikova.

Posłuchaliśmy również fortepianu zmultiplikowanego w wielkim śpiewnym ostinato (Canto Ostinato Simeona ten Holta). 

Nie zabrakło płytowych prezentów dla słuchaczy (m.in. nowa płyta z muzyką orkiestrową Pawła Mykietyna).

Płyta Narodowego Forum Muzyki z twórczością Pawła Mykietyna. Wydawnictwo jest drugim monograficznym albumem NFM Filharmonii Wrocławskiej poświęconym temu kompozytorowi.

Na płycie znalazły się zarejestrowane wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem pod dyrekcją Bassema Akiki i Benjamina Shwartza dzieła II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną oraz Hommage à Oskar Dawicki. Nagrania dokonano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. 

"Starałem się w tym utworze – powiedział o II Koncercie Paweł Mykietyn – dokonać syntezy moich poszukiwań związanych z czasem w muzyce. Starałem się też oczywiście, żeby był komunikatywny. Zależało mi na tym, żeby w tę żelazną konstrukcję matematyczną wlać jakąś silną ludzką emocję". 

Posłuchaj
115:42 2021_12_20_23_00_05_PR2_Nocna_strefa.mp3 Grudniowe mroki (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Dzień Johna Cage’a w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 13:27
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat temu urodził się John Cage

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 17:27
- To nie kompozytor, ale innowator-geniusz - mówili o nim. Jeden z najważniejszych twórców muzyki awangardowej, John Cage urodził się 100 lat temu.
rozwiń zwiń