REKLAMA

Afro Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 21:06
W karnawałowym wydaniu "Nocnej strefy" nowości i klasyka muzyki afrykańskiej, m.in. Bantou Mentale, IKOQWE, Nihiloxica, Kasai All Stars, Konono No 1 meets Batida, Zazou Bikaye.
Karnawał hucznie celebrują nie tylko Brazylijczycy, ale również mieszkańcy Afryki. Na zdjęciu: grupa IKOQWE
Karnawał hucznie celebrują nie tylko Brazylijczycy, ale również mieszkańcy Afryki. Na zdjęciu: grupa IKOQWEFoto: Mat. promocyjne/Catarina Limão Batida Iores

Karnawał to przede wszystkim czas, w którym częściej pozwalamy sobie na zabawę oraz spontaniczne świętowanie. Nazwa tego okresu pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Obchodzi się go w większości zakątków świata, niezależnie od szerokości geograficznej. Jednak w każdym miejscu rządzi się własnymi zwyczajami.

Niewątpliwie jedną z największych stolic karnawału jest Rio de Janeiro. Tu najhuczniej obchodzi się okres poprzedzający Wielki Post. Na ulicach brazylijskiego miasta w tym czasie trwają zabawy do białego rana, podczas których można oglądać kolorowe parady, pełne znakomitych tancerek i tancerzy. To wydarzenie od lat przyciąga tłumy turystów, pragnących uczestniczyć w tej słynnej imprezie.

Jednak karnawał to nie tylko słoneczna Brazylia. Ten czas hucznie celebrują również mieszkańcy Afryki. Niesamowite stroje, feeria barw i rozbrzmiewająca na ulicach miast muzyka – to jedne z nielicznych atrakcji, które można zobaczyć m.in. w Angoli, Gwinei Bissau czy też Mozambiku.

W karnawałowej odsłonie audycji wysłuchaliśmy zarówno nowości, jak i klasyki muzyki afrykańskiej w wykonaniu takich artystów, jak Bantou Mentale, IKOQWE, Nihiloxica, Kasai All Stars, Konono No 1 meets Batida, Zazou Bikaye.

Posłuchaj
118:01 2022_01_19 23_00_32_PR2_Nocna_strefa.mp3 Karnawałowe nowości i klasyka muzyki afrykańskiej (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził:  Rafał Księżyk

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jazz z Afryki i Jamajki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 10:56
W audycji sprawdzimy, jak brzmi jazz z Etiopii, Kamerunu, Kongo, Nigerii i Afryki Południowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyimaginowana Afryka jazzmanów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:13
W letniej "Nocnej strefie" wybór jazzowych fantazji o Czarnym Lądzie. 
rozwiń zwiń