Rok Tygrysa z awangardą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 01:00
Witając Wodnego Tygrysa – patrona Lunarnego Nowego Roku zajrzeliśmy do chińskiego podziemia, żeby posłuchać dokonań twórców muzyki eksperymentalnej i awangardowej.
W programie Nocnej strefy - improwizacje i elektronika z Pekinu, współczesna opera w wydaniu Pan Daijing oraz brzmienia tradycji skąpane w dźwiękach muzyki konkretnej
W programie "Nocnej strefy" - improwizacje i elektronika z Pekinu, współczesna opera w wydaniu Pan Daijing oraz brzmienia tradycji skąpane w dźwiękach muzyki konkretnejFoto: Mat. prasowe

W programie tego krótszego niż zwykle wydania "Nocnej strefy" znalazły się improwizacje i elektronika z Pekinu, współczesna opera w wydaniu Pan Daijing oraz brzmienia tradycji skąpane w dźwiękach muzyki konkretnej. A w związku z tym, że Nowy Rok Księżycowy świętują nie tylko Chiny, ale też m.in. Korea, Wietnam i Indonezja – odwiedzimy także te miejsca. Gong Xi Fa Cai!

***

W kręgu kultury chińskiej Nowy Rok jest najważniejszym świętem od co najmniej dwóch tysięcy lat. Obchodzi się go zgodnie z kalendarzem księżycowym, pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku to święto przypadło na dzień 1 lutego, zaś patronem 2022 roku jest potężny i odważny Tygrys.

Przed Nowym Rokiem, zwanym również Świętem Wiosny, należy wysprzątać dom, pozbyć się starych i niepotrzebnych rzeczy, a wraz z nimi starych kłopotów. Potem można już cierpliwie oczekiwać na nowe szczęście. To w Chinach wyjątkowy czas, kiedy składa się hołd zmarłym przodkom i odnawia więzi z żyjącymi bliskimi. 

Zgodnie z tradycją święta trwają piętnaście dni. Obchodzi się je wspólnie z rodzinami, a poprzedza je uroczysta kolacja, podczas której serwuje się m.in. pierożki, symbolizujące sztabki srebra, czy makaron – symbol długiego życia. Dzieci są obdarowywane prezentami – najczęściej pieniędzmi w czerwonych kopertach.

Playlista audycji:

1. Xianglin Zhang, Yutao Tian, Huapeng Wang & Jianhong Zhang – Sun and Moon in the Sky [„Musical Map of China – Hearing Shaanxi – Huayin Traditional Music”, Rhymoi Music 2019]
2. Howie Lee – Time to the Sun [„Birdy Island”, Mais Um Discos 2021]
3. Howie Lee – Dawn of the Idols [„Birdy Island”, Mais Um Discos 2021]
4. Lata Mangeshkar – Jinhe Hum Yaad Karte Hai, From ''Pilpili Saheb'' [„Bollywood Legendary Singers, Lata Mangeshkar, Vol. 20”, Golden Century Music 2020]
5. George Crumb – Black Angels cz. II Absence, wyk. Kronos Quartet [„Black Angels”, Nonesuch 1990]
6. Pan Daijing – Tissues Part Two - A Found Lament [„Tissues”, PAN 2022]
7. Sheng Jie 盛潔 & Shen Jing 沈靜 – SJSJ III [„Parallel Weaving”, WV Sorcerer Productions 2022]
8. Kink Gong – Tibet Flaubosax Yi [LP „Zomia Vol. 1”, Discrepant 2021]


Posłuchaj
54:42 2022_02_07 23_59_58_PR2_Nocna_strefa.mp3 Rok Tygrysa z awangardą (Nocna strefa/Dwójka)

 


Okładki płyt
Okładki płyt

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 0.00


Czytaj także

Teoniki Rożynek. Muzyka warta Paszportu "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 08:19
Bohaterką kolejnej audycji "Nowa Polska" była Teoniki Rożynek, laureatka Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna", wcześniej nagrodzona za muzykę do filmu Jakuba Piątka "Prime Time".
rozwiń zwiń