REKLAMA

Polski "Prime Time" na festiwalu Sundance

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 20:30
- Sundance to był pierwszy festiwal, na który wysłaliśmy nasz film. Był jeszcze wtedy w wersji bardzo roboczej. Wysłaliśmy i nie liczyliśmy na nic. Informacja o tym, że festiwal nas zaprasza trochę nas zaskoczyła - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Prime Time".
Bartosz Bielenia w Prime Time
Bartosz Bielenia w "Prime Time"Foto: mat prasowe Tomasz Kaczor Watchout Studio

Posłuchaj
28:45 Dwójka 2021.01.29-17 O wszystkim z kulturą.mp3 O filmie "Prime Time" (Dwójka/ O wszystkim z kulturą)

Pełnometrażowy, fabularny debiut Jakuba Piątka - "Prime Time" - będzie miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival. To największy i najważniejszy przegląd kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczynali na nim swoją karierę m.in. Quentin Tarantino czy Jim Jarmusch. "Prime Time" znalazł się wśród 10 filmów zakwalifikowanych do konkursu "World Cinema Dramatic Competition". 

aha1200.jpg
Jak kręci się w Polsce niezależne filmy?

O kręconym w niewielkiej przestrzeni studia telewizyjnego debiutanckim filmie Jakuba Piątka opowiadali nasi goście: reżyser oraz odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia.

Praca zespołowa

- Pracowaliśmy nad tym filmem wszyscy wspólnie. Pamiętam nasze pierwsze próby podczas pandemii. Usiedliśmy w kółku z zachowaniem odpowiedniego dystansu i przechodziliśmy po kolei wszyscy razem przez omówienie każdej postaci - wspominał Bartosz Bielenia. - Mam wrażenie, że wszyscy się wzajemnie dopełnialiśmy - dodał.

- Mieliśmy komfort pracy zespołowej. Próbowaliśmy ten film, improwizowaliśmy - opowiadał Jakub Piątek. - Zadaniem ekipy było stworzyć jak najlepsze warunki do pracy. Potem to aktorzy zdobywają szczyt - mówił.

"Prime Time" to film, który dzieje się w ograniczonej przestrzeni w ciągu kilku godzin. Akcja rozgrywa się w sylwestra 1999 roku. W studiu ogólnopolskiej telewizji trwają przygotowania do telekonkursu, który ma prowadzić znana i lubiana prezenterka telewizyjna (w tej roli Magdalena Popławska). Nagle w tę przestrzeń wchodzi młody chłopak Sebastian (Bartosz Bielenia), który ma ze sobą broń i chce wejść na wizję w prime time, bo ma do przekazania jakąś bardzo ważną wiadomość. Bierze dwoje zakładników: prezenterkę i ochroniarza (Andrzej Kłak). Ich życie pozostanie w rękach chłopaka, dopóki stacja nie spełni jego żądania i nie pozwoli mu wejść na wizję podczas największej oglądalności.

Czytaj także:

Film ten był kręcony zgodnie z green filming, czyli zrównoważoną produkcją filmową. - Wszystkie stroje zostały przekazane do instytucji, która zajmuje się pomocą dla osób potrzebujących, szczególnie bezdomnych. To były bardzo dobre, ciepłe ubrania i nawet w dobrym guście - mówili goście audycji. - Mieliśmy tylko jeden samochód produkcyjny, wszędzie chodziliśmy pieszo. Ale cały czas można więcej, musimy jeszcze się wiele nauczyć, jeśli chodzi o ekoprodukcję - opowiadali. 

ZABIJ TO_1 1200.jpg
Kino nowohoryzontowe i młode kino amerykańskie

Ten film mówi o buncie i o potrzebie buntu. Był kręcony w pandemii i odnosi się jakoś do sytuacji zamknięcia i tego, jak się zachowujemy w izolacji. Film ma wymiar uniwersalny, dlatego ma szansę na zaistnienie na festiwalu Sundance. - Jestem trochę przestraszony i trochę podekscytowany. To chyba normalny stan przed premierą - podsumował Jakub Piątek.

W konkursie World Cinema Dramatic Competition znalazło się dziewięć innych filmów ze świata: "The Dog Who Wouldn’t Be Quiet" Any Katz z Argentyny, amerykańsko-hiszpańska "El Planeta" Amalii Ulman, "Fire in the Mountains" Ajitpala Singha z Indii, "Hive" Blerty Basholli z Kosowa, "Human Factors" Ronny’ego Trockera, "Luzzu" Alexa Camilleriego z Malty, "One for the Road" Baza Poonpiriya z Tajlandii, "The Pink Cloud" Iuli Gerbase z Brazylii, "Pleasure" Ninji Thyberg ze Szwecji.  

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Jakub Piątek (reżyser), Bartosz Bielenia (aktor)

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

"Tak ma być" Łukasza Grzegorzka na festiwalu Les Arcs we Francji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 20:48
O obsadzie i fabule powstającego "Tak ma być", a także kulisach festiwalu Les Arcs w Dwójce opowiadali producentka Natalia Grzegorzek i reżyser Łukasz Grzegorzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diana Dąbrowska: zajmowanie się Lemem daje pole do futurospekcji

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:57
- Przyszłość przewidziana przez Lema to czas okrutnych cudów, za które przychodzi okropna zapłata. Ci, którzy potrafią złapać tą refleksję na dwóch wymiarach - piękna i okrucieństwa cudów - robią fantastyczną robotę - o filmowych adaptacjach twórczości Stanisława Lema opowiadała krytyczka filmowa Diana Dąbrowska.
rozwiń zwiń