REKLAMA

Ukraiński gość, ukraińska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 14:44
W ukraińskiej odsłonie "Rozmów improwizowanych" między innymi spotkanie z dr. Myroslavem Trofymukiem, filologiem klasycznym, muzykiem, fotografem, dziennikarzem i antropologiem kultury. Przypomnieliśmy także fragment wywiadu z lwowskim kontrabasistą Markiem Tokarem i słuchaliśmy świetnej ukraińskiej muzyki.
W audycji słuchać będziemy  świetnej muzyki jazzowej, freejazzowej, improwizowanej i eksperymentalnej z Ukrainy
W audycji słuchać będziemy świetnej muzyki jazzowej, freejazzowej, improwizowanej i eksperymentalnej z UkrainyFoto: Myroslav Trofymuk

Trwa wojna, giną ludzie. Czy powinniśmy zajmować się teraz muzyką i kulturą? Może nie jest to w tym momencie takie ważne?

"Gdyby kultura nie była ważna, to Rosja nie krzyczałaby tak przeciwko odwoływaniu koncertów rosyjskich artystów" – odpowiada dr Myroslav Trofymuk, założyciel studia eksperymentalnego dizajnu i komunikacji ZemlaStudio i projektu społeczno-muzycznego "Graniedomowe" ("Homeplaying"), filolog klasyczny, magister marketingu interaktywnego, muzyk, fotograf, antropolog kultury, członek Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy.

W audycji rozmawialiśmy o kulturze jako polu walki, zawieszeniu ukraińskiej filozofii kordocentryzmu i próbach zwiększenia obecności twórców z Ukrainy w świecie. W programie przypomnieliśmy też fragment niedawnego wywiadu z lwowskim kontrabasistą Markiem Tokarem.

Słuchaliśmy świetnej muzyki jazzowej, freejazzowej, improwizowanej i eksperymentalnej z – oczywiście – Ukrainy. Zagrali między innymi: Ulyana Horbachevska, Riasni Drova Consort, Igor Osypov, Anton Stuk, Danil Zverkhanovsky, Anton Baibakov, Dima Nikolaienko, DRUMТИАТР, Paranoise Crew, Brainhack Musicbox, Indirect oraz słynna grupa DakhaBrakha.


Posłuchaj
115:56 2022_03_09 23_00_12_PR2_Nocna_strefa.mp3 Spotkanie z dr. Myroslavem Trofymukiem, filologiem klasycznym, muzykiem, fotografem, dziennikarzem i antropologiem kultury (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 9.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Ekstatyczny minimalizm Josha Abramsa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:04
Na inaugurację 14. sezonu "Rozmów improwizowanych" spotkaliśmy się w audycji z chicagowskim kontrabasistą jazzowym Joshem Abramsem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hania Piosik: w mojej muzyce każdy może znaleźć coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:36
- Nasza miejscówka powstała w instytucji kulturalnej, a tak naprawdę w przestrzeni zorganizowanej przez młodych fascynatów muzyki. Każda przestrzeń wpływa na sztukę, szczególnie w przypadku projektu opartego na improwizacji. Miejsca i ludzie na koncertach uruchamiają w nas zupełnie różne emocje - mówiła na antenie Hania Piosik, wokalistka, muzyk i eksperymentatorka, która w najbliższą sobotę (20.11) wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
rozwiń zwiń