Mały neseser pełen muzyki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:37
Służy do podróżowania w czasie i przestrzeni, a z wyglądu przypomina niepozorny, niewielki neseser. Jak się okazuje, można spakować do niego wiele brzmień. O czym mowa? Odpowiedź poznaliśmy w kolejnym wydaniu "Nocnej strefy".
Syntezator wciąż jest bardzo popularnym instrumentem
Syntezator wciąż jest bardzo popularnym instrumentemFoto: Unsplash/Duncan Shaffer

Prowadzący audycję tym razem zabiorą słuchaczy w wyjątkową podróż. - Przeniesiemy się w czasie i przestrzeni. W czasie, bo 50 lat temu powstał syntezator EMS Synthi AKS, a w przestrzeni, gdyż stworzono go w Wielkiej Brytanii - zapowiada Bartek Chaciński. - To była walizeczka, w której mieściło się wszystko to, co było potrzebne do tworzenia muzyki. Wystarczyło wziąć neseser, włożyć instrument i przenieść go do sali koncertowej - dodaje Jacek Hawryluk.

Ów syntezator wykorzystywali bardzo znani muzycy, a szczególnie popularny był w latach 70. - Wraz z nastaniem ery syntezatorów cyfrowych ta popularność trochę spadła, ale są tacy, którzy do dziś z niego korzystają i nagrywają na takim sprzęcie całe płyty - zaznaczył Bartek Chaciński.

Gościem audycji był Maciej Polak, człowiek, który o syntezatorze EMS Synthi AKS wie wszystko. - Opowie o jego historii i współczesnym życiu. Zaprezentuje również swoją najnowszą muzykę, nagraną właśnie na tym instrumencie - podkreślił Jacek Hawryluk.

Wczesne syntezatory były monofoniczne, lecz szybkie postępy w miniaturyzacji układów elektronicznych oraz rozwój układów scalonych pozwoliły na miniaturyzację instrumentów oraz osiągnięcie polifonii. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych syntezator stał się wiodącym instrumentem w muzyce rockowej na równi z gitarą, a często ją wyprzedzając.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)


Posłuchaj
118:27 2022_05_12 22_59_32_Nocna_strefa.mp3 Mały neseser pełen muzyki (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Nowy krążek Spiritualized, czyli nocny lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 00:55
W czwartkowej "Nocnej strefie" duet HCH (Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński) zabrał słuchaczy w kosmiczną podróż z J. Spacemanem. Jego grupa Spiritualized wydała właśnie płytę "Everything Was Beautiful".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Schaeffer i Matmos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 23:00
Podczas kolejnego spotkania w "Nocnej strefie" Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński sięgnęli po płytę amerykańskiego zespołu Matmos. Znalazła się na niej muzyka polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera.
rozwiń zwiń