Nowy krążek Spiritualized, czyli nocny lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 00:55
W czwartkowej "Nocnej strefie" duet HCH (Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński) zabrał słuchaczy w kosmiczną podróż z J. Spacemanem. Jego grupa Spiritualized wydała właśnie płytę "Everything Was Beautiful".
Okładka płyty Everything Was Beautiful
Okładka płyty "Everything Was Beautiful"Foto: Mat. pras.

- Na początku było Spaceman 3, później - Spiritualized. I cały czas jesteśmy w kosmosie - mówił tajemniczo Bartek Chaciński, zapowiadając najbliższe wydanie "Nocnej strefy".

- Od ponad 30 lat bierzemy te same pigułki i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek przestaniemy je brać - dodał, nie mniej intrygująco, Jacek Hawryluk.

- J. Spaceman chyba też bierze je cały czas, dlatego, że powiedział, że kiedy wszyscy bardzo mocno, ciężko przeżywali pandemię, to on poczuł, jakby był stworzony do przeżywania takiego okresu. Doskonale sobie radził, zmiksował, skończył nagrywać najnowszy album Spiritualized właśnie wtedy.

Najnowsza płyta grupy Spiritualized, brytyjskiego zespołu zaliczanego do nurtu space rocka, nosi tytuł "Everything Was Beautiful". Krążek ukazał się na rynku 22 kwietnia. Jak pisze wydawca płyty, która powstawała w czasie lockdownu, artysta, tworząc ją, spacerował po pustym "rzymskim Londynie", w którym "nawet syreny przestały śpiewać", a świat był "pełen ptasich treli i dziwności".

Spaceman w trakcie nagrywania krążka użył 16 różnych instrumentów, a materiał został zarejestrowany w 11 różnych studiach, a także w jego domu. Do współpracy artysta zaprosił 30 muzyków i wokalistów, w tym swoją córkę Poppy, przyjaciela Johna Coxona, sekcje smyczkowe i dęte oraz chóry. Na płycie usłyszymy też dzwony palcowe i gongi z Whitechapel Bell Foundry.

Okładka albumu - która przedstawia rozłożone pudełko po tabletkach - została zaprojektowana przez Marka Farrowa. W wersji winylowej można znaleźć kartonik do samodzielnego złożenia.


Posłuchaj
114:11 2022_04_28 23_02_39_PR2_Nocna_strefa.mp3 Nowy krążek Spiritualized, czyli nocny lot w kosmos (Nocna strefa/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

The Rookles powrócili z drugim albumem. "Draw The Line" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 12:35
Maciek Samul, wokalista i gitarzysta basowy zespołu The Rookles w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem opowiada o zespole i jego ostatnim albumie "Draw The Line", który ukazał się w lipcu. Trzeba było na niego czekać aż pięć lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #605. Telefunken - od telefonu, przez radio, do wytwórni płyt

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 15:50
- Kiedyś nagrywało się przez tubę, wszystko przechodziło przez igłę, która nacinała na bardzo miękki materiał, na samym początku była to sadza wymieszana z masłem. Następnie się to galwanizowało, robiło się negatyw, później pozytyw, a z niego tłoczyło się płyty z szelaku - mówił w Dwójce Mieczysław Stoch. W audycji powróciliśmy do opowieści o legendarnych wytwórniach płytowych.
rozwiń zwiń