REKLAMA

Beatlesi na jazzowo. "Sierżant Pieprz" i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:00
W tym wydaniu "Nocnej strefy" Piotr Metz przedstawił muzykę zespołu The Beatles w jazzowych interpretacjach. 
The Beatles
The BeatlesFoto: Shutterstock/usdesign1006

We wtorkowy wieczór usłyszeliśmy muzykę słynnej czwórki z Liverpoolu w wykonaniu muzyków jazzowych. - Ten niezwykły, podwójny winylowy album, wydany przed czterema laty, zawiera reinterpretację utworów ze słynnej płyty "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Wykonuje go światowa czołówka nowego jazzu, są tu m.in. Makaya McCraven czy Shabaka Hutchings, których znamy doskonale z OFF Festivalu - mówił prowadzący, zapowiadając audycję. 

Ale to nie wszystko. Na naszej antenie pojawiło się jeszcze więcej muzyki Beatlesów w jazzowych brzmieniach. - W 1969 roku George Benson nagrał całą płytę "Abbey Road" - dodał Piotr Metz.

***

"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" to ósmy studyjny album w dyskografii The Beatles, którzy w 1966 roku postanowili przestać koncertować. Perspektywa skupienia się na produkcji studyjnej otworzyła przed nimi bogactwo twórczych możliwości. Paul McCartney wpadł na pomysł, aby wyobrazić sobie grupę alter ego, która uwolni ich od presji "bycia Beatlesami" i tak narodził się zespół "Sierżanta Pieprza".

Płyta ukazała się 1 czerwca 1967 roku i jest często uważana przez krytyków za największe dzieło zespołu. To jeden z najbardziej wpływowych albumów w historii muzyki popularnej, pojawiający się między innymi na pierwszym miejscu listy "500 Greatest Albums of All Time" amerykańskiego magazynu "Rolling Stone".

Posłuchaj
177:33 2022_08_09 21-59-57_PR2_Nocna_strefa.mp3 Beatlesi na jazzowo. "Sierżant Pieprz" i nie tylko (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Norwegian Wood" - The Beatles i Haruki Murakami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 22:00
Co łączy zespół The Beatles z japońskim pisarzem Harukim Murakamim? Dwa słowa - "Norwegian Wood" - będące tytułem zarówno piosenki Czwórki z Liverpoolu z 1965 roku, jak również powieści popularnego autora wydanej w 1987 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Caine i londyński antykwariat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 08:00
To wydanie "Nocnej strefy" zostało zainspirowane pewną książką odnalezioną w londyńskim antykwariacie. Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśniło się we wtorkowy wieczór (2.08) na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń