REKLAMA

Michael Caine i londyński antykwariat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 08:00
To wydanie "Nocnej strefy" zostało zainspirowane pewną książką odnalezioną w londyńskim antykwariacie. Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśniło się we wtorkowy wieczór (2.08) na antenie Dwójki.
Michael Caine
Michael CaineFoto: Shutterstock/Andrea Raffin

Rąbka tajemnicy jeszcze przed audycją uchylił prowadzący program. - Inspiracją do tej audycji była książka. Jest nią autobiografia aktora Michaela Caine'a, bohatera piosenki grupy Madness i autora składanki z muzyką chilloutową - trochę zagadkowo zapowiadał Piotr Metz i dodał, że reszta tajemnic wyjaśni się w podczas audycji. 

***

Sir Michael Caine (ur. 14 marca 1933 w Londynie jako Maurice Joseph Micklewhite Jr.) to brytyjski aktor teatralny i filmowy, producent filmowy i autor.

Na początku kariery aktorskiej przyjął pseudonim Michael White. Gdy okazało się, że inny aktor nazywa się tak samo, zmienił pseudonim na Caine. W 2016 roku, w wieku 83 lat postanowił oficjalnie dokonać urzędowej zmiany imienia i nazwiska na Michael Caine.

Zagrał w ponad stu filmach. W 2000 roku otrzymał tytuł szlachecki nadany mu przez królową Elżbietę II. Jeden z dwóch aktorów, którzy byli nominowani do nagrody Oscara (w kategorii aktor pierwszoplanowy lub aktor drugoplanowy) w każdym dziesięcioleciu od 1960 do 2010 roku (drugim jest Jack Nicholson). Zdobywca dwóch Oscarów w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy: pierwszego otrzymał w 1986 za rolę w filmie "Hannah i jej siostry", drugiego w 1999 za rolę w filmie "Wbrew regułom".

***

Zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj
175:46 2022_08_02 22-01-06_PR2_Nocna_strefa.mp3 Michael Caine i londyński antykwariat (Nocna strefa/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 2.08.2022

Godzina emisji: 22.00

Zobacz więcej na temat: Piotr Metz Dwójka

Czytaj także

WP #288. Wojciech Kilar i Paul McCartney

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 07:00
W niedzielę 17 lipca przypadała 90. rocznica urodzin Wojciecha Kilara. W "Wieczorze płytowym" Tomasz Szachowski i Piotr Metz przypomnieli muzykę wybitnego kompozytora do filmu "Dracula" w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Słuchaliśmy również jednej z płyt Paula McCartneya, wydanych po rozpadzie zespołu The Beatles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe kompozycje Kilara do "Draculi" Coppoli

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 07:30
To była prawdziwa uczta. W "Nocnej strefie" słuchaliśmy poszerzonej, trzypłytowej ścieżki dźwiękowej do filmu "Dracula" w reżyserii wielkiego Francisa Forda Coppoli.
rozwiń zwiń