Dwa życia Toma Chanta

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:14
Przez 25 lat był saksofonistą The Cinematic Orchestra, sztandarowej grupy wytwórni Ninja Tune. Jednocześnie grał muzykę swobodnie improwizowaną, a od kilkunastu lat mieszka w Barcelonie i jest podporą tamtejszej sceny awangardowej. Tom Chant opowiadał w "Rozmowach improwizowanych" o swoim podwójnym artystycznym życiu.
Aby improwizować, nie potrzebujesz nawet instrumentów muzycznych - przekonuje Tom Chant
"Aby improwizować, nie potrzebujesz nawet instrumentów muzycznych" - przekonuje Tom ChantFoto: Phakorn Kasikij/Shutterstock

Co czuje saksofonista, grając jeden dźwięk techniką oddechu okrężnego przez 45 minut? Jaki związek ma koncertowa przestrzeń z kwestią pamięci? Jak sprawić, żeby inkluzywność muzyki improwizowanej nie była pustym hasłem?

 Jedyną konieczną kompetencją jest umiejętność słuchania – mówił Tom Chant. – Wtedy możesz wykorzystać dowolne źródło dźwięku: krzesło, stół, papier… Nie potrzebujesz nawet instrumentów muzycznych, aby improwizować.

Po wywiadzie z Tomem Chantem ruszyliśmy na poszukiwania najciekawszych nowości wydawniczych. Na Półwyspie Iberyjskim pozostaliśmy za sprawą płyt Spontaneous Music Tribune Series – tym razem "The Caldas Concert" kwintetu Marcelo dos Reis, Álvaro Rosso, João Valinho, Albert Cirera, João Almeida i koncertowych nagrań Guilherme Rodrigues Spontaneous Ensamble z Poznania. Zabrzmiały też świeże produkcje Gusstaff Records: "Ciche miejsca" tria Tuleje (Gosia Zagajewska, Wojtek Kurek, Ksawery Wójciński) oraz "Binary Blues" Elephant Dials. Do tego album "Live in Młodsza Siostra" kwartetu Michała Małoty, Jana Małkowskiego, Wojtka Traczyka i Michała Kasperka (oficyna TORF) i  na deser  album "Mini. Polish Animated Shorts", czyli muzyka z lat 1966-69 wydana przez GAD Records.

***


Posłuchaj
113:28 2022_11_30 23_01_18_PR2_Nocna_strefa.mp3 Dwa życia Toma Chanta (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Rozmowy improwizowane" w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 23.00

kor

Czytaj także

Kateryna Ziabliuk o "Pieśni lasu", wibracji miast i miłości do ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 07:00
Z pochodzącą z Kijowa pianistką Kateryną Ziabliuk rozmawialiśmy w audycji m.in. o programie "Pieśń lasu" – wydanym już dwukrotnie w różnych wersjach – z muzyką do tekstu słynnego dramatu Łesi Ukrainki z 1912 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Ira Bloom: wiedza jest trampoliną dla wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 08:00
W "Rozmowach improwizowanych" gościliśmy prawdopodobnie jedyną artystkę improwizującą, która ma… własną asteroidę. Planetoida (6083) Janeirabloom została odkryta i nazwana w 1984 roku przez astronoma i fana jazzu Briana Skiffa, który podczas obserwacji słuchał podobno nagrań Jane.
rozwiń zwiń