Makaya McCraven i jego dwie płyty

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 16:00
- Makaya McCraven to artysta, który poświęcił cały album twórczości Gila Scotta-Herona, bohatera ostatnich dwóch "Nocnych stref". Ma też nową płytę. Obydwie pojawiły się w radiowej Dwójce - mówił Piotr Metz, zapraszając na swoją kolejną audycję.
Audio
  • Makaya McCraven i jego dwie płyty (Nocna strefa/Dwójka)
Piotr Metz
Piotr MetzFoto: Polskie Radio

Makaya McCraven - chicagowski (choć urodzony w Paryżu) perkusista - stał się w ostatnich latach jedną z głównych postaci w amerykańskim jazzie. A zarazem muzykiem, który - podobnie jak Kamasi Washington czy Thundercat - łączy środowiska jazzu i hip-hopu. McCraven często zmienia składy koncertowe, a każdy z tych występów ma wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.

Amerykanin Gil Scott-Heron, który stał się dla Makayy McCravena inspiracją do nagrania płyty, to jeden z prekursorów rapu. Rapowi "oldschoolowcy" do dziś dyskutują na temat tego, od kogo się to tak naprawdę zaczęło. Gil Scott-Heron z muzycznymi melorecytacjami swoich wierszy występował już w końcu lat 60. Jego albumu "Nothing New" można posłuchać TUTAJ.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj
116:19 2023_02_07 23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Makaya McCraven i jego dwie płyty (Nocna strefa/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Dwójki]


***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 7.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Miles Davis i 50-lecie albumu "On the Corner"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 01:00
Minęło 50 lat od wydania jazzowego albumu "On the Corner". Wytwórnia CBS reklamowała go jako najbardziej osobistą wypowiedź w karierze Milesa Davisa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #308. Edward Vesala i Tomasz Stańko Quintet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:00
W "Wieczorze płytowym" tym razem królował jazz. Za nami spotkanie z muzyką fińskiego awangardzisty oraz z tajemniczym nagraniem Tomasza Stańko, które 50 lat przeleżało w pewnym radiowym archiwum, a w tym roku ujrzało światło dzienne.
rozwiń zwiń