Miles Davis i 50-lecie albumu "On the Corner"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 01:00
Minęło 50 lat od wydania jazzowego albumu "On the Corner". Wytwórnia CBS reklamowała go jako najbardziej osobistą wypowiedź w karierze Milesa Davisa.
Miles Davis
Miles DavisFoto: Shutterstock/Stefano Chiacchiarini '74

Amerykanin Miles Davis - trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor - uznawany jest za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Miał ogromny wpływ na rozwój jazzu i stworzył nowe nurty tego gatunku. Wyłamywał się z istniejących szablonów i nie interesował się opiniami krytyków, a inspiracji szukał w innych gatunkach, takich jak funk, rock czy pop. Jego muzyka wielokrotnie gościła już na antenie Dwójki.

Pierwsze sukcesy

Miles Davis urodził się 26 maja 1926 roku w rodzinie dentysty i nauczycielki muzyki. Od dziecka interesował się muzyką, a w wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na trąbce. Kilka lat później, jako muzyk jazzowy, regularnie koncertował w swoim mieście i poza nim.

W 1944 roku Davis przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie nawiązał współpracę z innymi jazzmanami i wkrótce wziął udział w pierwszych nagraniach w studio. Pod koniec lat 40. XX założył swój pierwszy 9-osobowy zespół, który wykorzystywał niespotykane wcześniej w muzyce jazzowej instrumenty, takie jak waltornia czy tuba. W 1950 roku band Davisa nagrał płytę "Birth of the Cool". Utwory zawarte na krążku odcinały się od królującego wówczas w jazzie stylu, zwanego bebopem. Muzyka Milesa była spokojniejsza, a album zapoczątkował nowy trend, który przeszedł do historii, jako "cool jazz".

W następnych latach Davis skomponował muzykę do filmu "Windą na szafot" (1958) i wydał kolejną przełomową płytę "Kind of Blue" (1959), która dała początek jazzowi modalnemu. Album okrzyknięty został arcydziełem i najlepszym albumem w karierze trębacza. Ustalił też rekord sprzedaży płyt jazzowych, który dotychczas nie został pobity. Krążek nabyło ponad 2 miliony słuchaczy.

Posłuchaj
113:34 2022_06_14 23_00_10_PR2_Nocna_strefa.mp3 Miles Davis i 50-lecie albumu "On the Corner" (Nocna strefa/Dwójka)

115:45 2022_06_21 23_00_08_PR2_Nocna_strefa.mp3 Inspiracje albumu "On the Corner" Milesa Davisa (Nocna strefa/Dwójka)

175:21 2022_06_28 22_00_19_PR2_Nocna_strefa.mp3 Historia powstania albumu "On the Corner" Milesa Davisa. Słynne sesje nagraniowe (Nocna strefa/Dwójka)

  

Spojrzenie w przyszłość

Rok później ukazała się kolejna wyjątkowa płyta artysty "Sketches of Spain". Składała się ona z zaaranżowanych na nowo utworów hiszpańskich, a także kompozycji napisanych w podobnym stylu przez kanadyjskiego jazzmana Gila Evansa, z którym Davis współpracował przez wiele lat.

Miles cały czas patrzył do przodu, szukał nowych inspiracji i łamał obowiązujące standardy. Potwierdzeniem tego był kolejny przełomowy album "Bitches Brew", wydany w 1969 roku. Muzyk sięgnął po instrumenty elektryczne i czerpał inspirację z przełomowych wydarzeń, które miały wówczas miejsce w Stanach Zjednoczonych. W tym okresie powstał ruch hippisowski, związany z rewolucją obyczajową, a ogromną popularnością cieszył się festiwal w Woodstocku. Miles zainteresował się popularnym wtedy funkiem, rockiem i muzyką elektroniczną. Echa tych inspiracji słychać też na kolejnym albumie, wydanym w 1972 roku wydawnictwie "On the Corner".

W połowie lat 70. Davis całkowicie wycofał się z aktywności zawodowej. Powodem tej decyzji były problemy zdrowotne oraz uzależnienie od narkotyków, z którym artysta borykał się od lat 50. Po pięcioletniej przerwie jazzman wrócił do pracy, a jego nowe kompozycje nadal zdobywały uznanie fanów. Dużym zaskoczeniem była płyta "You're Under Arrest" (1985), na której znalazły się jego interpretacje utworów muzyki pop. To po raz kolejny pokazało jego nieszablonowe podejście do muzyki.

Davis podczas swojej kariery współpracował z wieloma wybitnymi muzykami. Wśród nich byli m.in. Gil Evans, Charlie Parker, John Coltrane, John Lewis, Bill Evans czy John Scofield. W nagraniach do nagrodzonej Grammy, wydanej w 1986 roku płyty "Tutu" udział wziął polski jazzman Michał Urbaniak. Miles Davis zmarł 28 marca 1991 roku.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 14.06.2022, 21.06.2022, 28.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jimi Hendrix i Miles Davis raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 08:00
Głównymi bohaterkami spotkania Piotra Metza ze słuchaczami Dwójki były dwie wyjątkowe płyty artystów, które towarzyszą nam we wtorkowe wieczory już od kilku tygodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "Entoloma". Niepokój, walka, nadzieja i piękno

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:00
- Płyta "Entoloma" jest opisem rzeczywistości takiej, jaka ona jest teraz, dlatego jest w niej dużo niepokoju, może nawet walki z rzeczywistością, ale też nadziei i piękna - mówiły w "Jazzowej rozmowie" Pola Atmańska i Kamila Drabek z kwartetu O.N.E.
rozwiń zwiń