Pożegnanie Wayne'a Shortera

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 07:00
2 marca w wieku 89 lat zmarł Wayne Shorter, jeden z najważniejszych artystów jazzu. W trakcie trwającej blisko 70 lat kariery zasłynął nie tylko jako solista, ale też filar The Jazz Messengers, kwintetu Milesa Davisa oraz Weather Report. W tym wydaniu "Nocnej strefy" przypomnieliśmy jego najważniejsze nagrania.
Wayne Shorter
Wayne ShorterFoto: Janusz Jabłoński

Wayne Shorter był gigantem światowego jazzu. Wizjoner, genialny saksofonista i kompozytor występował w Polsce kilkakrotnie ze swym autorskim kwartetem.

- W swej twórczości dużo opowiadał o kosmosie. Wszelka doczesność nie była dla niego tak ważna, miał inną perspektywę. Na Zadymce pojawił się dwukrotnie, pierwszy raz na jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu. To było wielkie wydarzenie, koncert magiczny, wręcz misterium. 2015 rok to koncert jego kwartetu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Esperanzą Spalding, która wtedy specjalnie przyleciała z Dubaju - wspominał w "Poranku Dwójki" Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

Paweł Brodowski przypomniał, że na początku lat 50. Wayne Shorter miał ksywkę "Mr. Gone", czyli "Pan nieobecny". - Możemy być szczęśliwi, że żyliśmy w czasach, kiedy tworzył jeden z największych saksofonistów i kompozytorów jazzu XX wieku. Pierwszy koncert, jaki Shorter zagrał z Milesem Davisem, miał miejsce na festiwalu w Berlinie w 1964 roku, wtedy grał tam również Zbigniew Namysłowski. Wielki kwintet Davisa współtworzyli: Wayne Shorter, Herbie Hancock, Tony Williams i Ron Carter. Shorter podkreślał, że przez lata gry w zespole nigdy nie rozmawiali o muzyce, lecz o modzie, samochodach i życiu - mówił.

Posłuchaj
115:02 2023_03_06 23_00_13_PR2_Nocna_strefa.mp3 Pożegnanie Wayne'a Shortera (Nocna strefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 6.03.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Wayne Shorter - jeden z gigantów jazzu we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 09:00
- Możemy być szczęśliwi, że żyjemy w czasach, kiedy tworzył Wayne Shorter, jeden z największych saksofonistów i kompozytorów jazzu XX wieku - mówił w Dwójce Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #321. Wayne Shorter 1933-2023

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 00:55
W tym "Wieczorze płytowym" żegnaliśmy jednego z największych saksofonistów i kompozytorów jazzu XX wieku - Wayne'a Shortera. Z tej okazji przypomnieliśmy jego płytę "The All Seeing Eye", a także "Nefertiti" Milesa Davisa.
rozwiń zwiń