Aki Takase: obecność to wielki dar

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 00:55
Jedna z najwybitniejszych europejskich pianistek improwizujących jest… Japonką. Po tym zdaniu osoby zainteresowane free jazzem już wiedzą, kogo gościliśmy w tym wydaniu "Rozmów improwizowanych": przed Państwem – Aki Takase! 
Aki Takase
Aki TakaseFoto: Frank Siemers

Mieszkająca od lat osiemdziesiątych w Berlinie pianistka opowiedziała między innymi o tym, czego nie znosi, a co uwielbia w swojej ojczyźnie, jak (w nieoczywisty sposób) kultura Japonii wpływa na jej twórczość, o miłości do starych mistrzów jazzowego fortepianu i o uśmiechu zaklętym w muzyce. A także o licznych w jej karierze duetach, również o tym najważniejszym: duecie na 486 strun, 176 klawiszy i dwa serca, czyli trwającym od 35 lat małżeństwie z Alexandrem von Schlippenbachem.

Jeśli w ramach wstępu lub uzupełnienia do audycji zechcą Państwo posłuchać naszej rozmowy z mężem Aki Takase, to znajdą ją Państwo TUTAJ.

Wśród nowych płyt, które zabrzmiały w drugiej części audycji, znalazły się: album Yumi Ito, płyta "Keep the Dream Up" zespołu prowadzonego przez Joego McPhee i Kirka Knuffke oraz krążek Emilii Ossowskiej i Krzysztofa Pawłockiego o tytule, który nie mógł nas nie zaintrygować: "Kiedy opera spotyka jazz". Wróciliśmy też do urodzinowego minialbumu Szymona Pimpona Gąsiorka.


Posłuchaj
116:16 2023_04_12 23_00_00_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Aki Takase - Japonia, Berlin i improwizacja (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Aki Takase (pianistka)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

Julie Kjær - płynna równowaga

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" była Julie Kjær, jedna z najciekawszych saksofonistek na scenie muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maurice Louca - transgraniczna psychodelia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 07:00
Gościem Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka w tym wydaniu "Rozmów improwizowanych" był Maurice Louca - egipski muzyk, kompozytor i producent.
rozwiń zwiń