David Fiuczynski - polskie korzenie, mikrotony i kolory w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 01:00
Tożsamość ma afroamerykańską, nosi polskie nazwisko, wychowywał się w Niemczech, sławę zdobywał grając muzykę żydowską w Hasidic New Wave, a od dekady jest czołowym reprezentantem nurtu włączającego wschodnią mikrotonalność w świat jazzu. Gościem "Rozmów improwizowanych" był David Fiuczynski. 
Dave Fiuczynski
Dave FiuczynskiFoto: Oscar Villanueva

To jeden z najbardziej charakterystycznych gitarzystów naszych czasów, niezwykła osobowość i jako muzyk, i jako człowiek. Z Davidem Fiuczynskim porozmawialiśmy o zaletach dorastania w Europie, mikrotonach, uroku gitar bezprogowych i wizualnym wymiarze muzyki.

- Gdyby ktoś mnie zapytał, jak chciałbym, żeby wyglądała moja muzyka, odpowiedziałbym tak - jak wschodnia kaligrafia i architektura wtłoczone w obraz Basquiata, który zdjęto ze ściany, przewieziono na amerykański Południe i wrzucono na barbecue! To dla mnie obraz muzyki idealnej - to próbka tego, co ma do powiedzenia nasz gość.

Po wywiadzie z Davidem Fiuczynskim - obficie ilustrowanym jego muzyką - posłuchaliśmy najciekawszych nowości wydawniczych. Były to między innymi:

  • przedpremierowo duet HAŁVVA (Jacek Prościński i Kamil Piotrowicz) + gościnnie Timothée Quost,
  • Mazzoll & Daktyle "T...SE T...SE" oraz "Catacombs & Stalactites" gintasa k z oficyny Antenna Non Grata,
  • "Moonshine" zespołu Elephantine Mourice’a Louki.

Posłuchaj
119:53 2023_09_20 22_59_58_PR2_Nocna_Strefa.mp3 David Fiuczynski - polskie korzenie, mikrotony i kolory w muzyce (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/mo


Czytaj także

Paweł Doskocz o swojej drodze do muzyki improwizowanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był Paweł Doskocz, jeden z najciekawszych gitarzystów polskiej sceny muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń