Piotr Pawlak - najgłośniejszy z cichych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 01:00
Powiedzieć o nim człowiek-instytucja, to nic nie powiedzieć. Nazwać go cichym bohaterem yassu również się nie godzi, bowiem stawiane przez niego podczas koncertów Kur czy Łoskotu ściany dźwięku potrafiły zrzucić ze stolika kufel piwa. Trójmiejski gitarzysta i producent Piotr Pawlak był gościem tego wydania"Rozmów improwizowanych". Na drugą część spotkania z artystą zapraszamy 8 listopada.
Piotr Pawlak - bohater audycji Rozmowy improwizowane
Piotr Pawlak - bohater audycji "Rozmowy improwizowane"Foto: materiały promocyjne

Porozmawialiśmy o fascynacji brzmieniem, omijaniu utartych ścieżek oraz wznawianej właśnie płycie Kur "P.o.l.o.v.i.r.u.s.", czyli o tym, jak dobrze wydać na winylu muzykę nagrywaną cyfrowo.

Wraz z Piotrem Pawlakiem wspominaliśmy też zmarłego 22 lata temu legendarnego perkusistę Jacka Oltera oraz rozmawialiśmy o wielkim projekcie poświęconym jego pamięci. 

Około północy sięgnęliśmy po nowe płyty, zagrali między innymi: Septet Szymona "Pimpona" Gąsiorka, duet Maciej Staniecki/Wojciech Jachna, Kuba Cichocki, Bastarda, Robert Kafel i Michał Aftyka.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

Posłuchaj
119:57 2023_11_01 22_59_57_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Piotr Pawlak - najgłośniejszy z cichych bohaterów (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 1.11.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Lucia Cadotsch: nie jestem typową wokalistką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 01:00
Lucia Cadotsch przełamuje stereotypy dotyczące wokalistek jazzowych. Jest silną osobowością, ale nie chce dominować na scenie, woląc czuć się częścią zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carla Bley we wspomnieniach. "To jedna z największych postaci w historii jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 01:00
Carla Bley - amerykańska pianistka, organistka, kompozytorka, aranżerka i bandliderka - zmarła 17 października w wieku 87 lat. - John Fordham pisał o niej tak: "Podobnie jak Gil Evans i George Russell Carla Bley należy do innowatorów jazzowej kompozycji i aranżacji, którzy częściowo przypadkiem, a częściowo z rozmysłem omijali zastane wzory. Chyba że sięgali po nie z własnej woli czy wręcz dla kaprysu" - cytowali Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk, żegnając artystkę w Dwójce.
rozwiń zwiń