50 lat Kronos Quartet. Spotkanie z Davidem Harringtonem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 01:00
W listopadzie 1973 roku w Seattle Kronos Quartet dał swój pierwszy koncert. Tak rozpoczęła się kariera jednego z najważniejszych kwartetów smyczkowych w historii, który od 50 lat odkrywa przed nami różne, nieraz zdumiewające dźwiękowe światy.
Kwartet smyczkowy Kronos Quartet
Kwartet smyczkowy Kronos QuartetFoto: Darrin Zammit Lupi/Reuters/Forum

Z okazji jubileuszu amerykańskiego zespołu zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania "Nocnej strefy", w której słuchaliśmy nieemitowanej dotąd rozmowy z założycielem Kronos Quartet Davidem Harringtonem, nagranej podczas jednej z ostatnich wizyt kwartetu w Polsce.

Było m.in. o bezprecedensowym programie Fifty for the Future, spotkaniach z Góreckim, "kuloodpornej muzyce" i o tym, jak grać w kwartecie muzykę Omara Souleymana. Audycję wypełniły przede wszystkim nagrania z różnych dekad działalności Kronosów. Od muzyki filmowej Philipa Glassa i Clinta Mansella, przez awangardowe dokonania George’a Crumba i Johna Zorna, po spotkania z muzykami z całego świata i najnowsze nagrania z utworami Moondoga. Pojawiły się też akcenty polskie, czyli kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego i Aleksandra Kościowa.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
119:38 2023_11_20 23_00_16_PR2_Nocna_Strefa.mp3 50 lat Kronos Quartet. Spotkanie z Davidem Harringtonem (Nocna strefa/Dwójka)

 

Playlista:

1. Steve Reich – Different Trains cz. I America Before the War (fragment) [„Different Trains / Electric Counterpoint”, Nonesuch 1989]

2. Clint Mansell – Lux Aeterna [„Requiem for a Dream”, Nonesuch 2000]

3. Geogre Crumb – Black Angels cz. II Absence [„Black Angels”, Nonesuch 1990]

4. Trio Da Kali, Kronos Quartet – Garaba Mama [„Ladilikan”, World Circuit 2017]

5. Ramallah Underground, Kronos Quartet – Tashweesh [„Floodplain 2009]

6. Henryk Mikołaj Górecki – Już się zmierzcha. I Kwartet smyczkowy (fragment) [„Already It Is Dusk / Lerchenmusik”, Nonesuch 1991]

7. Aleksander Kościów – Hílathi (fragment) [Fifty For The Future – 2016]

8. Omar Souleyman – La Sidounak Sayyada [„A Thousand Thoughts, Nonesuch 2014]

9. Nicholas Roubanis (opr. Osvaldo Golijov) – Misirlou Twist [„Caravan”, Nonesuch 2000]

10. Dumisani Maraire – Kutambarara („Spreading”) [„Pieces of Africa”, Nonesuch 1992]

11. Moondog, Ghost Train Orchestra, Jarvis Cocker, Kronos Quartet – I’m This, I’m That [„Songs and Symphoniques: The Music of Moondog”, Cantaloupe Records 2023]

12. John Zorn – Forbidden Fruit [LP „Winter Was Hard”, Nonesuch 1988]

13. Philip Glass – MISHIMA/Closing [„Mishima”, Nonesuch 1985]

14. Asha Bohlse, Kronos Quartet – Dum Maro Dum [„You’ve Stolen My Heart: Songs from R.D. Burman Bollywood”, Nonesuch 2005]

15. Laurie Anderson, Kronos Quartet – Dreams [„Landfall”, Nonesuch 2018]


Okładki płyt Okładki płyt

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Gość: David Harrington (założyciel Kronos Quartet)

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo

Czytaj także

Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
W "Karnawale instrumentów" rozpoczynamy cykl audycji na temat skrzypiec, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek orkiestrę symfoniczną. Doszliśmy do skrzypiec w kolejności partyturowej - podkreślił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce w wydaniu romantycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:00
W audycji wróciliśmy do tematu skrzypiec i ich roli w orkiestrze. - Podczas ostatniego spotkania mówiłem o skrzypcach w orkiestrach epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu, czyli czasu przełomu XVIII i XIX wieku. Dziś dalej będę mówił o muzyce wczesnego i dojrzałego romantyzmu - zaznaczył prowadzący Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń