Art Blakey i Max Roach - legendy jazzowej perkusji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 10:00
Perkusiści Art Blakey i Max Roach należą do największych legend jazzu. Ich kariery przebiegały równolegle i trudno stwierdzić, który z nich silniej wpłynął na rozwój jazzowej perkusji.
Max Roach
Max RoachFoto: materiały promocyjne

Art Blakey i Max Roach - legendy jazzu

Art Blakey i Max Roach należą do największych legend jazzu. Najpierw napędzali rewoltę be bopu, grywali w najmodniejszych zespołach hard bopu i nie wahali się podejmować ekstrawaganckich przedsięwzięć zaangażowanych w afrocentryzm i ruch wyzwolenia Afroamerykanów. 

Konfrontacja ich wizji i szkół gry

Ich kariery przebiegały równolegle i trudno stwierdzić, który z nich silniej wpłynął na rozwój jazzowej perkusji. W "Nocnej strefie" skonfrontowaliśmy ich wizje i szkoły gry. 

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
114:35 2023_11_27 23_00_20_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Art Blakey i Max Roach - legendy jazzowej perkusji (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Ambientowa "Nocna strefa" pełna spokoju

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 01:00
Po wyborczych emocjach nadeszła pora na chill out. Przez dwie godziny słuchaliśmy klasyków kojącej muzyki ambient.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne pożegnania. W hołdzie artystom zmarłym w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 01:00
Jak zwykle w listopadowym wydaniu "Nocnej strefy" żegnaliśmy muzyków, którzy odeszli w mijającym roku. Wystąpili między innymi Astrud Gilberto, Tom Verlaine, Mark Stewart, Fuzzy Haskins, Trugoy the Dove, Wayne Shorter i Ahmad Jamal.
rozwiń zwiń