Wayne Shorter - archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 00:55
To wydanie "Nocnej strefy" w całości było poświęcone postaci Wayne'a Shortera - amerykańskiego saksofonisty i kompozytora, który zmarł 2 marca w wieku 89 lat.
Wayne Shorter
Wayne ShorterFoto: ANDBZ/ABACA/Abaca Press/Forum

Wayne Shorter był prawdziwą legendą jazzu, artystą, którzy uczestniczył w kilku muzycznych rewolucjach, wykształcił niepodrabialny styl zarówno jako instrumentalista, jak i kompozytor.

W audycji przypomnieliśmy archiwalny wywiad, jaki przeprowadziliśmy z wielkim muzykiem kilka lat temu. Shorter opowiedział między innymi o rozmowach o muzyce z Milesem Davisem, cieniach popularności w zespole Weather Report, metodach pracy w swoim słynnym kwartecie i - przede wszystkim - o życiu.

Shorter patrzył na świat i opowiadał o nim podobnie do tego, jak grał. W rozmowie był nieprzewidywalny, nieco zagadkowy, ale wsłuchany w partnerów. Potrafił mówić o rzeczach najważniejszych bez patosu, z charakterystycznym poczuciem humoru.

Oprócz wywiadu posłuchaliśmy też oczywiście muzyki Wayne'a Shortera, a także muzycznych hołdów, jakie złożyli mu inni muzycy, m.in. Dave Douglas, Makaya McCraven, zespół Thumscrew czy Sławek Pezda.


Posłuchaj
114:39 2023_03_08 22_59_51_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Wayne Shorter - archiwalny wywiad (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

WP #321. Wayne Shorter 1933-2023

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 00:55
W tym "Wieczorze płytowym" żegnaliśmy jednego z największych saksofonistów i kompozytorów jazzu XX wieku - Wayne'a Shortera. Z tej okazji przypomnieliśmy jego płytę "The All Seeing Eye", a także "Nefertiti" Milesa Davisa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Wayne'a Shortera

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 07:00
2 marca w wieku 89 lat zmarł Wayne Shorter, jeden z najważniejszych artystów jazzu. W trakcie trwającej blisko 70 lat kariery zasłynął nie tylko jako solista, ale też filar The Jazz Messengers, kwintetu Milesa Davisa oraz Weather Report. W tym wydaniu "Nocnej strefy" przypomnieliśmy jego najważniejsze nagrania.
rozwiń zwiń