Mingo Rajandi. Muzyka niczym sauna

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 00:55
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" była Mingo Rajandi - kontrabasistka, kompozytorka, współautorka spektakli teatralnych i innych przedsięwzięć interdyscyplinarnych, jedna z najważniejszych postaci estońskiej sceny muzycznej. 
Mingo Rajandi
Mingo Rajandi Foto: materiały prom.

Kiedy gram, mój umysł działa w innym trybie. A po graniu wszystko jest dla mnie… jaśniejsze. Muzyka działa na mnie jak sauna albo jakieś szamańskie obrzędy - mówi Mingo Rajandi.

W wywiadzie z estońską artystką porozmawialiśmy m.in. o koncercie z duetem DEAE (Zofia Ilnicka i Ola Rzepka) na festiwalu Jazzkaar 2023 w Tallinie, próbie przepracowania nordyckiej skłonności do przemilczania trudnych tematów w projekcie "Elajannad" oraz o prawie do samorealizacji wbrew surowym społecznym oczekiwaniom: W piosence "I Want" użyłam wiersza Hollie McNish. Mówi on o kobietach, ale w zasadzie dotyczy wszystkich. Chcę być idealną matką, idealną kobietą, idealną pracownicą, idealną kochanką - wylicza w tekście Hollie. Kto, do cholery, jest w stanie spełnić ten ideał? - pyta Mingo Rajandi.

W drugiej części audycji znakomite nowości wydawnicze - polscy artyści w międzynarodowych kolaboracjach i nie tylko. Posłuchaliśmy albumu "Tu i teraz" grupy Psychocukier i poszukaliśmy beskidzkiego ducha w nowej produkcji wytwórni L.A.S. "Skawa" (Piotr Damasiewicz, Liba Villavecchia, Grzegorz Lesiak, Alex Reviriego, Vasco Trilla). Zabrzmiała "Spalona ziemia" tria Otwinowski/Sikorski/Witkowski oraz zapowiedź albumu "Second" zespołu Siema Ziemia (zbieżność nazw raczej przypadkowa). A do tego "Concerto Grosso #16" białorusko-polskiego zespołu Fantastic Swimmers Concertography i "Gegenwelt" duetu CEL (Felix Kubin i Hubert Zemler).


Posłuchaj
114:31 2023_05_03 23_00_01_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Mingo Rajandi. Muzyka niczym sauna (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Mingo Rajandi (kontrabasistka, kompozytorka, współautorka spektakli teatralnych i innych przedsięwzięć interdyscyplinarnych, jedna z najważniejszych postaci estońskiej sceny muzycznej)

Data emisji: 3.05.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

Julie Kjær - płynna równowaga

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" była Julie Kjær, jedna z najciekawszych saksofonistek na scenie muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Doskocz o swojej drodze do muzyki improwizowanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był Paweł Doskocz, jeden z najciekawszych gitarzystów polskiej sceny muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń