Afrykańskie korzenie Peru z Susaną Bacą

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 09:00
W najbliższej audycji Letnia Nocą z muzyką świata dominować będzie muzyka peruwiańska o silnym idiomie afrykańskim.

Música criolla zwana także canción criolla to niezwykła fuzja melodii i wpływów europejskich, afrykańskich  z domieszką kultury andyjskiej. To gatunek wciąż bardzo popularny na całym świecie którego niekwestionowaną gwiazdą i ambasadorką jest Susana Baca.

CZYTAJ TEŻ:

Susana Baca. Pierwsza dama kultury afro-peruwiańskiej

Susana Baca. O niewolniczych korzeniach folkloru


Wokalistka, kompozytorka, nauczycielka, etnomuzykolog, folklorystka, działaczka na rzecz kultury, druga w historii kraju afro-peruwiańska minister kultury, trzykrotna laureatka Latin Grammy Awards – Susana Baca jest żywą historią muzyki latynoskiej!

78-latka, która była także ministrem kultury Peru, uważana jest za ambasadorkę kultury afro-peruwiańskiej, którą wprowadziła na światowe sceny. W Krems Susana Baca wykonała kilka utworów ze swojego najnowszego albumu „Palabras Urgentes” (wyprodukowanego przez Michaela League, twórcę Snarky Puppy). To pieśni upamiętniające kobiece ikony walki o wolność w Ameryce Południowej, protest-songi przeciwko korupcji i kłamstwu, utwory skłaniające do większej uważności w obchodzeniu się z Matką Ziemią.

W audycji m.in:  Rosa Guzman, Sergio Valdeos & Edward Perez „Despertar”,” La Gran Reunion” Los Guardianes de la musica criolla, Eduardo „Papeo” Aban, Willy Terry „En Su Punto”. Posłuchamy także mistrza andyjskiego charango czyli Federico Tarazona w nagraniach z albumu „Ayacucharango”, powrócimy także do koncertu Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2016, na którym wystąpiła wielka Susana Baca. 

***

Na audycję Nocna strefa w sobotę (2.09) o godz.22.00 zaprasza Kuba Borysiak.

Czytaj także

IV Festiwal Muzyka Świata Warszawa 2023 - koncert Dawda Jobarteh [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 01:00
Na wakacje w sobotnie wieczory powróciła letnia "Nocna strefa" Radiowego Centrum Kultury Ludowej. A w niej między innymi specjalna niespodzianka - koncerty z IV Festiwalu Muzyka Świata. Pierwszy z nich to koncert gambijskiego muzyka Dawda Jobarteh, którego głównym instrumentem jest zachodnioafrykańska harfa kora. Zapraszamy do posłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

IV Festiwal Muzyka Świata Warszawa 2023 - koncert zespołu PolMuz [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 01:00
W tym sobotnim wydaniu folkowej "Nocnej strefy" kolejna retransmisja z Festiwalu Muzyka Świata - tym razem występ zespołu PolMuz. 
rozwiń zwiń