Festiwal Muzyka Świata Warszawa. Milo Kurtis: muzyka jest wspólna, niezależnie od gatunku

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 09:52
- Chcemy przybliżać ludziom muzykę z różnych kontynentów i różnego typu, która nazywa się muzyką świata. Jej bazą jest muzyka etniczna, ale można ją grać w sposób rockowy czy jazzowy. Każda muzyka należy do nas wszystkich - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, twórca i dyrektor artystyczny zbliżającego się IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa. Program 2 jest patronem wydarzenia.
Milo Kurtis
Milo KurtisFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gość specjalny z Norwegii

Wydarzenie to promuje muzyczną różnorodność kulturową - od muzyki tradycyjnej poprzez klasyczną do elementów popu i jazzu. W ciągu trzech dni (26-28 maja) na festiwalowej scenie usłyszymy niepowtarzalne koncerty. Gościem specjalnym tej odsłony Festiwalu Muzyka Świata Warszawa będzie wybitny norweski trębacz i kompozytor, uznawany za pioniera nu-jazzu - Nils Petter Molvaer.

- Każdego roku zapraszamy innych gości. W tym roku jestem zadowolony z ich wszystkich. Wpadłem na taki pomysł, że skoro nareszcie mam swój zespół i po pięćdziesięciu latach grania postanowiłem jednak podpisywać się swoim imieniem, to MILO Ensamble będzie gospodarzem festiwalu, już po raz trzeci od momentu jego wznowienia - tłumaczył gość Dwójki. 

MILO nie tylko jak Kurtis

Angielska nazwa zespołu Milo Kurtisa to Musical Instruments Logical Organisation Ensamble. - To przewrotna nazwa. Trudno mówić o logicznej organizacji, kiedy czasami nie wiadomo w trakcie koncertów, w którą stronę to pójdzie - podkreślał artysta.

MILO Ensamble to siedmioosobowy skład używający wyłącznie akustycznych instrumentów. Na otwarcie tegorocznego Festiwalu Muzyka Świata Warszawa, 26 maja, zespół wystąpi ze wspomnianym już Nilsem Petterem Molvaerem. - On jest twórcą elektronicznego jazzu, my z kolei używamy ze czterdziestu instrumentów akustycznych. Pomyślałem sobie, że to będzie niezła afera, żeby wspólnie zagrać - uśmiechał się multiinstrumentalista.

Posłuchaj
07:04 Poranek Dwójki milo 19.05.2023.mp3 Milo Kurtis o programie IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa (Poranek Dwójki) 

Każdy z trzech koncertów tegorocznej odsłony festiwalu odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wydarzeniu patronuje radiowa Dwójka.

Plakat festiwalu Plakat festiwalu

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Milo Kurtis (multiinstrumentalista, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka Świata Warszawa)

Data emisji: 19.05.2023

Godz. emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Festiwal "Muzyka Świata". Milo Kurtis: zaczynamy i kończymy mocnym akcentem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:25
- Kocham muzykę bałkańską i postanowiłem rozpocząć festiwal od mocnego akcentu, czyli Emira Kusturicy z zespołem The No Smoking Orchestra. Na koniec zagra zaś zespół Huun-Huur-Tu z Republiki Tuwy - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, multiinstrumentalista i dyrektor artystyczny Festiwalu "Muzyka Świata".
rozwiń zwiń