REKLAMA

Bohaterowie wielkiej bitwy: Florian Czarnyszewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 08:22
W audycji przypomnieliśmy postać Floriana Czarnyszewicza - wciąż mało znanego w Polsce pisarza emigracyjnego, którego twórczością zachwycali się m.in. Czesław Miłosz, Melchior Wańkowicz czy Józef Czapski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/slonme

Posłuchaj
25:41 Dwójka bohaterowie wielkiej bitwy 17.08.2020.mp3 Związki pisarza Floriana Czarnyszewicza z wojną polsko-bolszewicką i jego późniejsze skomplikowane losy (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)

bitwa1920.jpg
Bitwa Warszawska - serwis specjalny

Opublikowana w 1942 roku powieść "Nadberezyńcy", której fragmenty prezentowaliśmy dwa lata temu na antenie Dwójki, to późny debiut literacki autora, a zarazem jego najwybitniejsze dzieło. Jerzy Stempowski, analizując fenomen pisarski Floriana Czarnyszewicza, pisał: "Niby nowy Anteusz, Czarnyszewicz czerpie swą siłę z ziemi nadberezyńskiej, której w wyobraźni swej nigdy nie opuszczał, pozostając wciąż po tej stronie oceanu".

Co dziś stanowi największą siłę "Nadberezyńców"? Jakie miejsce zajmuje ich autor w kanonie literatury polskiej? Jakie były jego związki z wojną polsko-bolszewicką i późniejsze skomplikowane losy? Czy na dzisiejszą nieobecność Floriana Czarnyszewicza w świadomości Polaków wciąż ma wpływ wieloletni proces "wymazywania" z życia literackiego przez komunistyczne władze pisarzy opisujących dawne Kresy?

Książki.jpg
"Antykomunizm Czarnyszewicza skazał jego prozę na niebyt"

Na te pytania odpowiadali w audycji: dr Diana Maksimiuk z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz dr Karol Samsel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

1920. Bitwa, która ocaliła Europę. Unikatowy album Polskiego Radia >>>>

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 20.30

Czytaj także

Kresy Wschodnie w XXI wieku. Co ocalało?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:07
- Mamy dość banalne spojrzenie na te miejsca przez pryzmat Sienkiewicza czy Ossendowskiego, a nam zależało, żeby pokazać, jak one wyglądają dzisiaj - mówił Mirek Osip-Pokrywka, współautor książki "Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich".
rozwiń zwiń