Z archiwum radiowego kabaretu Mariana Hemara

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 18:00
- To trzecie i ostatnie spotkanie z serii wspomnień Mariana Hemara. Tym razem postanowiliśmy zmienić proporcje i w większym stopniu oddać głos mistrzowi oraz jego najbliższym współpracownikom - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski na początku tego wydania audycji "Ślady pamięci".
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu RWE
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu RWEFoto: NAC

Archiwum radiowego kabaretu Mariana Hemara

Na początku lat 90. w londyńskim studiu Włada Majewska odpowiadała na pytania, kiedy ruszył kabaret Mariana Hemara w Głosie Wolnej Polski. Tak na początku nazywała się polska rozgłośnia Radia Wolna Europa. - To było w 1953 roku, zaraz po otwarciu naszego londyńskiego biura i radiowego studia. W pierwszym kabarecie śpiewałam lwowską piosenkę Hemara, którą specjalnie dla mnie napisał. Po kilku wydaniach zdałam sobie sprawę z tego, że należy składać kopię każdego programu, który wysyłałam do Monachium i stworzyć archiwum, z którego potem korzystał sam Hemar i wielu innych ludzi - wspominała wówczas Włada Majewska.  

Ocalić szalenie ulotną formę

Rafał Habielski podkreślił, że Włada Majewska była jedną z najwybitniejszych współpracownic Mariana Hemara. - Od początku zdawała sobie również sprawę z wartości tego przedsięwzięcia. W miarę możliwości dbała o teksty, archiwizowała nuty, próbowała ocalić tę szalenie ulotną formę. Nie wszystko udało się zachować, ale dzięki jej zapobiegliwości i trosce wiemy czym był kabaret Mariana Hemara i możemy wielu wydań posłuchać - mówił. 

Pierwsza część wspomnień o Marianie Hemarze do posłuchania TUTAJ>>>

Druga część wspomnień o Marianie Hemarze do posłuchania TUTAJ>>>

Posłuchaj
30:34 2023_02_20 17_28_42_Dwojka_Slady_pamieci.mp3 Z archiwum radiowego kabaretu Mariana Hemara (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Wspomnienie o Marianie Hemarze. "W jego twórczości słychać tęsknotę za Lwowem"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:46
- To pierwsze z serii wspomnień Mariana Hemara, fenomenalnego satyryka, twórcy kabaretowego, autora kilku tysięcy piosenek, które przyniosły mu wielką sławę - powiedział Andrzej Mietkowski, rozpoczynając w radiowej Dwójce kolejną audycję z cyklu "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Hemar - jeden z najbardziej lubianych autorów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 18:00
- Dziś przedstawiamy Mariana Hemara, który przez 18 lat na antenie Wolnej Europy dał się poznać jako niezrównany, pełen nieprzebranej inwencji mistrz ostrej satyry politycznej - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń