REKLAMA

Koncerty instrumentalne w "Karnawale instrumentów"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:15
- W audycji "Karnawał instrumentów" dotychczas koncentrowałem się na pojedynczych instrumentach, opowiadając o ich rozwoju, o ich roli w orkiestrze, o ich konstrukcji, o ich właściwościach, o ich charakterystyce brzmienia - mówił o swoim autorskim cyklu w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Łukasz Borowicz zaprasza na jesienną odsłonę Karnawału instrumentów
Łukasz Borowicz zaprasza na jesienną odsłonę "Karnawału instrumentów"Foto: PR2

- Omówiliśmy praktycznie wszystkie najważniejsze instrumenty. Teraz pora, aby te instrumenty zacząć łączyć, a przede wszystkim przyglądać się temu, jak w partyturach te instrumenty są łączone, zestawiane i co z tego wynika - zaznaczył muzyk.

 "Karnawał instrumentów" - audycje archiwalne POSŁUCHAJ >>>>

- Ale – co bardzo ważne – chciałbym, żebyśmy w każdym z odcinków przyglądali się instrumentowi wiodącemu oraz towarzyszącej temu instrumentowi orkiestrze. Idealnym przykładem takiego łączenia są koncerty instrumentalne - tłumaczył.

W archiwalnych partyturach nie brak oznaczeń pozostawionych przez dyrygentów, które są świadectwem toku myślenia. Jaka interpretacja z nich się wyłania? Jak ją interpretować? Jaki balans, jaką hierarchię wartości pomiędzy instrumentami grającymi w orkiestrze, pomiędzy tymi liniami splatającymi się w jedną całość zastosować?

O tym wszystkim będziemy słuchać w nowej odsłonie cyklu. Bohaterami będą nadal pojedyncze instrumenty, ale z towarzyszącą im orkiestrą. Jednym słowem - koncerty instrumentalne!

Czytaj także

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]


Posłuchaj
60:02 2022_09_23 22_14_03_Dwojka_Karnawal_instrumentow.mp3 Koncerty instrumentalne w "Karnawale instrumentów" (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 22.15

Czytaj także

Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instrumenty osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 09:00
To wydanie "Karnawału instrumentów" poświęcone było pewnym muzycznym osobliwościom - instrumentom ciekawym, jednak wykorzystywanym przez kompozytorów szalenie rzadko.
rozwiń zwiń