Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
Harfa należy do najstarszych instrumentów muzycznych
Harfa należy do najstarszych instrumentów muzycznychFoto: Shutterstock/Zyabich

Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Najprawdopodobniej grywano na niej już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Ten instrument możemy spotkać również na malowidłach ściennych, pochodzących sprzed 2,5 tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Jednak wówczas był znacznie prostszy w swojej konstrukcji, w której nie było nawet pedałów. Dopiero w XVIII wieku skonstruowano pierwsze harfy z pedałami nożnymi, pozwalającymi na obniżanie i podwyższanie wysokości dźwięku.

Harfa swoją popularność zawdzięcza również francuskiej królowej Marii Antoninie, która była utalentowaną harfistką. Dzięki niej ten niegdyś mało praktyczny instrument rozwinął się technicznie i stał się bardziej interesujący dla twórców. Dzięki poszerzeniu jego możliwości, kompozytorzy zaczęli włączać go do orkiestr symfonicznych.

Harfa po raz pierwszy znalazła się w partyturach Jerzego Fryderyka Haendla oraz Christopha Willibalda Glucka. Na stałe zagościła w orkiestrze dopiero dzięki twórczości Hektora Berlioza oraz Ryszarda Wagnera. Dziś wykorzystywana jest nie tylko przez kompozytorów muzyki poważnej, ale również jazzowej.


Posłuchaj
60:00 2022_02_18 21_59_51_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Harfa i jej niezwykłe brzmienie (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

W audycji m.in. wysłuchaliśmy znakomitych kompozycji z harfą w roli głównej oraz zastanawialiśmy się, jakie nastroje potrafi wywołać.

Posłuchaj pierwszej część audycji Łukasza Borowicza, poświęconej harfie >>>

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Jak się gra na harfie? To instrument wymagający koordynacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 19:48
Bywa jednym z najdroższych instrumentów na świecie, może mieć niemal 50 strun - harfa. O grze na tym instrumencie opowiadała w Czwórce harfistka Zuzanna Federowicz. Mogliśmy też posłuchać fragmentów utworów w jej wykonaniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Hlimi-Pawlukiewicz: teatr, film i... harfa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 13:00
Z wokalistką i aktorką Kaliną Hlimi-Pawlukiewicz porozmawialiśmy m.in. o jej drodze do muzyki oraz do aktorstwa. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących wydanej we współpracy z Polskim Radiem płyty oraz gry na harfie.
rozwiń zwiń