REKLAMA

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:00
- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? Zapraszam na najbliższy "Karnawał instrumentów", którego bohaterem będzie II Koncert skrzypcowy - zapowiadał swą piątkową audycję Łukasz Borowicz.
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentów
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentówFoto: Shutterstock/Clara Kabala

Temat audycji nie jest przypadkowy, bo już za tydzień - 7 października - w Poznaniu rozpocznie się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie będziemy szeroko relacjonować w radiowej Dwójce.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hektora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.

Posłuchaj
58:47 2022_09_30 22_00_33_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 22.10

Czytaj także

Przejrzystość i etyka. Ewolucja konkursu im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:00
- Na konkursy spada odium krytyki przez brak transparentności, przez to, jak są organizowane, często już przez sam wybór jury. Wsłuchujemy się w te krytyczne głosy - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego. W poszukiwaniu tego najlepszego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 19:00
Jury Płytowego Trybunału Dwójki wybrało najlepsze nagranie II Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń