Giovanni Battista Viotti i muzyka szkolno-pedagogiczna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 23:00
Podczas tej lekcji muzyki w audycji "Karnawał instrumentów" razem z Łukaszem Borowiczem sięgnęliśmy po utwory, które mają wyjątkowo pedagogiczny charakter. A skoro byliśmy w szkole, zadaliśmy wiele nurtujących pytań.
Czy koncert szkolny skazany jest na istnienie jedynie jako literatura pedagogiczna?
Czy koncert szkolny skazany jest na istnienie jedynie jako literatura pedagogiczna?Foto: shuttesrstock/AN Photographer2463

Czy istnieją koncerty skrzypcowe, które można nazwać szkolnymi? Czy koncert szkolny skazany jest tylko na wykonanie jako literatura pedagogiczna? Czy muzyka Giovanniego Battisty Viottiego jest muzyką pedagogiczną, szkolną czy koncertową? Co na to Itzhak Perlman? Co na to Elizabeth Wallfisch? 

Wysłuchaliśmy dwóch wykonań tego samego utworu:

1. Giovanni Battista Viotti Koncert skrzypcowy a-moll nr 22

wykonawcy: Itzhak Perlman (skrzypce), The Juilliard Orchestra, dyr. Lawrence Foster

2. Giovanni Battista Viotti Koncert skrzypcowy a-moll nr 22

wyk. Elizabeth Wallfisch (skrzypce), The Brandenburg Orchestra, dyr. Roy Goodman

Skrzypce jako instrument wirtuozowski>>>>


Posłuchaj
58:32 2023_02_03 22_00_21_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Giovanni Battista Viotti i muzyka szkolno-pedagogiczna (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

Giovanni Battista Viotti (1755-1824) był członkiem królewskiej kapeli w Turynie. Razem ze swoim mistrzem Pugnanim odbył w latach 1780-1782 tournée koncertowe przez Szwajcarię, Drezno, Petersburg. Zawitał także nad Wisłę.

Następnie osiedlił się w Paryżu. Tworzył na dworze królowej Marii Antoniny. Po wybuchu rewolucji francuskiej zamieszkał z kolei w Londynie, gdzie został współzałożycielem Royal Philharmonic Society. I nie był to koniec jego tułaczki...

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 3.02.2023

Godzina emisji: 22.00

uk

Czytaj także

Koncert skrzypcowy Beethovena rozłożony na czynniki pierwsze

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 23:00
- Bohaterem najbliższego wydania "Karnawału instrumentów" będzie Koncert skrzypcowy Beethovena. Zakamarki partytury, pewne aspekty techniki i absolutnie nieoczekiwane nagrania z przeszłości. Zapraszam bardzo serdecznie na to spotkanie - mówił w zapowiedzi swojej audycji Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest z I Koncertem skrzypcowym Maxa Brucha?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 09:00
W Oratorium "Odyseusz" Maxa Brucha znajdziemy przejmujący i piękny lament Penelopy. Czy Max Bruch także lamentowałby, gdyby dowiedział się, jak ma się sytuacja z jego muzyką dzisiaj? 
rozwiń zwiń