Skrzypce jako instrument wirtuozowski

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 23:00
W audycji z cyklu "Karnawał instrumentów" zabrzmiała między innymi Fantazja na tematy z opery Carmen op. 25 i Melodie cygańskie Pabla de Sarasate.
W audycji sięgniemy po wirtuozowskie utwory na skrzypce
W audycji sięgniemy po wirtuozowskie utwory na skrzypceFoto: Artem Furman/Shutterstock

- Co tu dużo ukrywać? Pisana na skrzypce muzyka często jest głęboka, często porusza tematy ważne, ale czasami jest po prostu popisowa. Takie to utwory zabrzmią podczas naszego najbliższego spotkania - zapowiadał Łukasz Borowicz.

- Usłyszymy m.in. Fantazję na tematy z opery Carmen op. 25 i Melodie cygańskie Pabla de Sarasate. Pojawi się także niespodzianka: utwór Franza Waxmana - zdradził gospodarz audycji.


Posłuchaj
58:09 2023_01_06 22_00_44_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Skrzypce jako instrument wirtuozowski (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 6.01.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/kor

Czytaj także

Antonio Stradivari - twórca nieśmiertelnych stradivariusów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 05:32
18 grudnia 1737 roku, 284 lata temu, zmarł w swojej rodzinnej Cremonie Antonio Stradivari, najwybitniejszy lutnik w historii świata. O ile w przypadku pozostałych lutników, nawet tych znakomitych, mówimy, że są budowniczymi instrumentów, o tyle w przypadku Stradivariego znawcy, bez cienia wątpliwości, mówią, że był stwórcą... Prawdziwym natchnionym artystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:00
- Najbardziej lubię słuchać muzyki klasycznej, ale jestem także fanem zespołów Pink Floyd, Queen i The Beatles. W ich muzyce jest sporo elementów, które dostrzegam w klasyce, imponuje mi rozwinięta harmonia i aranżacja - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka. Z artystą rozmawialiśmy o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą Krzysztofem Staniendą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #642. Jean Sibelius i różne winylowe odsłony jego Koncertu skrzypcowego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 16:10
- Jesteśmy dziś tu po to, aby przypomnieć Państwu i sobie kolejne czarne płyty, kolejny wycinek z przebogatej historii fonografii dotyczący przede wszystkim Koncertu skrzypcowego d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa - powiedział Przemysław Psikuta, rozpoczynając audycję nr 642 z cyklu "Duża czarna".
rozwiń zwiń