Instrumenty osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 09:00
To wydanie "Karnawału instrumentów" poświęcone było pewnym muzycznym osobliwościom - instrumentom ciekawym, jednak wykorzystywanym przez kompozytorów szalenie rzadko.
W audycji Karnawał instrumentów przyglądamy się tajnikom instrumentów
W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom instrumentówFoto: Shutterstock/Media Whalestock

W audycji przyjrzęliśmy się instrumentom zupełnie nieoczekiwanym, zaskakującym, drobnym instrumentalnym niespodziankom i nieskrępowanej wyobraźni twórców muzyki poważnej.

Łukasz Borowicz opowiedział m.in. o violi d'amore - dawnym instrumencie, pochodzącym jeszcze z XVII wieku. W Polsce nazywana jest wiolą miłosną, altówką miłosną lub amorką – jej brzmienie jest wysokie, bardzo słodkie, kojarzące się przede wszystkim z barokiem lub klasycyzmem. Jej obecność we współczesnym repertuarze jest wręcz znikoma.

Pojawiła się również orkiestra akordeonów, a także jeden z pierwszych instrumentów elektrycznych, którego historia sięga czasów I wojny światowej - czyli Fale Martenota, spopularyzowane głównie przez wielkiego francuskiego mistrza Oliviera Messiaena.

W audycji nie zabrakło też... strażackich syren.


Posłuchaj
58:43 2022_03_25 22_00_32_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Instrumenty osobliwe (Karnawał instrumentów/Dwójka)

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hektora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.

***

Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Mandolina w orkiestrze

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 13:52
Mozart w "Don Giovannim" użył mandoliny - czy dzięki temu udało się jej zadomowić w orkiestrze operowej i symfonicznej już na stałe? "Karnawał instrumentów" z mandoliną w roli głównej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harfa. Czy łagodzi obyczaje?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 23:00
Śpiew z towarzyszeniem tego instrumentu pozwolił Monteverdiemu ubłagać Charona, a Gluckowi uspokoić Furie. Bohaterką tego wydania "Karnawału instrumentów" była harfa.
rozwiń zwiń