Skrzypce w wydaniu romantycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:00
W audycji wróciliśmy do tematu skrzypiec i ich roli w orkiestrze. - Podczas ostatniego spotkania mówiłem o skrzypcach w orkiestrach epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu, czyli czasu przełomu XVIII i XIX wieku. Dziś dalej będę mówił o muzyce wczesnego i dojrzałego romantyzmu - zaznaczył prowadzący Łukasz Borowicz.
Skrzypce stanowią trzon orkiestry
Skrzypce stanowią trzon orkiestryFoto: pixabay

Podczas poprzedniej audycji mówiliśmy o tym, jak ważną rolę pełnią w orkiestrze skrzypce, które stanowią centrum całego instrumentarium. - Skrzypce są podstawą muzyki orkiestrowej, bez skrzypiec nie wyobrażam sobie rozwoju orkiestry, repertuaru - podkreślał prowadzący. Na naszej antenie przyznał wtedy również, że skrzypce są jego ulubionym instrumentem, na którym przez 12 lat uczył się grać.

W ubiegłym tygodniu Łukasz Borowicz skupił się na okresie przełomu XVIII i XIX wieku, tym razem rozwinął zaś temat roli skrzypiec w orkiestrze dojrzałego romantyzmu (XIX wiek).

- W praktyce mówimy o muzyce czasów pełnego rozkwitu orkiestry we współczesnym sensie tego słowa, jako że w tej epoce praktycznie skrzypce w orkiestrze zaczęły już stosować wszystkie techniki, które są znane do dzisiaj - wyjaśnił.

Jednocześnie przyznał też, że techniczne możliwości skrzypiec zostały poznane i rozwinięte już w baroku, natomiast w kolejnych epokach zmieniały się mody na różne techniki gry na tym trudnym instrumencie.

Zapraszamy na godzinne spotkanie z romantyczną muzyką skrzypcową.

Posłuchaj
57:36 2022_05_06 22_00_27_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Skrzypce w wydaniu romantycznym (Karnawał instrumentów/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 6.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
rozwiń zwiń