REKLAMA

Krystyna Melion: Jerzy Janicki był genialnym reportażystą

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 18:01
- Miał niebywały dar i ogromną umiejętność konstrukcji reportażu. On zaciekawiał już w pierwszych słowach, trudno było nie słuchać dalej. To tak, jak w dobrym kryminale - wspominała Jerzego Janickiego w radiowej Dwójce Krystyna Melion, legenda polskiego reportażu radiowego.
Jerzy Janicki
Jerzy Janicki Foto: Maciej Belina Brzozowski/PAP

Posłuchaj
116:09 2021_03_06 15_00_21_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jerzy Janicki - mistrz serialu radiowego i telewizyjnego (Dwie do setki/Dwójka) 
Jerzy Janicki_1200.jpg
"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Bohaterem audycji "Dwie do setki" był Jerzy Janicki - pisarz, dramaturg i scenarzysta związany ze Lwowem i Bieszczadami, jeden z pomysłodawców, twórców i scenarzystów słuchowiska "Matysiakowie".

Przypomnijmy, że słuchowisko to zostało zapoczątkowane w sobotę 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu 2 i jest najstarszym i najdłużej kontynuowanym słuchowiskiem w Polsce. W początkowych latach emisji "Matysiaków" słuchało 12 milionów osób. W1960 roku do zespołu autorów kultowej dziś powieści radiowej dołączył Andrzej Mularczyk, który wspominał w audycji wieloletnią - nie tylko radiową - współpracę z Jerzym Janickim.

Radio, telewizja, film

Równolegle z pracą nad "Matysiakami" Jerzy Janicki był w Polskim Radiu wziętym reportażystą. Jako pierwszy wprowadził do reportażu radiowego dźwięk nagrany poza studiem.

Jerzy Janicki napisał ponad 30 scenariuszy filmowych, jest m.in. autorem scenariusza do serialu "Dom". O jego doświadczeniach filmowych i osiągnięciach na tym polu rozmawialiśmy z Jackiem Bromskim.

Gośćmi audycji byli także: prof. Krystyna Czechowicz-Janicka - żona Jerzego Janickiego i prezes fundacji jego imienia oraz Alicja Kocan z Towarzystwa Miłośników Lwowa, którego jednym z założycieli był Jerzy Janicki.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili:  Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek.

Data emisji: 6.03.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:30
- Umiał wymyślić sprawę, która była ważna i nagrać to, co potrzebne. Miał ogromną umiejętność konstrukcji reportażu - o Jerzym Janickim mówiła w audycji "Antykwariat" dziennikarka Krystyna Melion.
rozwiń zwiń