"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:30
- Umiał wymyślić sprawę, która była ważna i nagrać to, co potrzebne. Miał ogromną umiejętność konstrukcji reportażu - o Jerzym Janickim mówiła w audycji "Antykwariat" dziennikarka Krystyna Melion.
Audio
  • Radiowy portret Jerzego Janickiego (Antykwariat/Dwójka)
Jerzy Janicki
Jerzy Janicki Foto: Mirosław Stankiewicz/ Archiwum Polskiego Radia

Jerzy Janicki współpracę z Polskim Radiem rozpoczął w 1954 roku. Do najbardziej znanych radiowych cyklów, które współtworzył należą "Parnasik", magazyn satyryczny i  "Krasnoludki są na świecie". Jednak opus magnum radiowego życia Jerzego Janickiego to "Matysiakowie", saga warszawskiej rodziny Matysiaków, którzy nieprzerwanie od 1956 roku goszczą co tydzień na antenie Programu 1. Jerzy Janicki współtworzył tę radiową powieść aż do śmierci w 2007 roku. W audycji przywołaliśmy fragment pierwszego odcinka "Matysiaków", który zbulwersował działaczy partyjnych w kopalni Makoszowy. W archiwalnym nagraniu Jerzy Janicki śmiał się, że pierwszy list, którzy dostali Matysiakowie, był donosem. 

W audycji przywołaliśmy także fragmenty wypowiedzi Jerzego Janickiego, wśród nich wspomnienie momentu, w którym zakochał się w reportażu radiowym. ("chwilę wcześniej napotkany mężczyzna powiedział, że sąsiad powiesił mu psa")

 ***

Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotował: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Z historii radiowego teatru. Juliusz Owidzki

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:12
W "Antykwariacie" przypomnieliśmy dokonania jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
rozwiń zwiń