Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 17:30
- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Agnieszka Duczmal z Diamentową Batutą
Agnieszka Duczmal z Diamentową BatutąFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" świętuje jubileusz 55-lecia istnienia.
  • Założycielką i szefową zespołu jest Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, która była gościem Dwójki.
  • Do dzisiaj Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" ma na koncie ponad 10 tysięcy minut muzyki, ponad 50 wydawnictw płytowych i setki transmitowanych na antenie koncertów.

W sobotę (14.10) przypomnieliśmy audycję "Dwie do setki" poświęconą Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" i jej szefowej - Agnieszce Duczmal. Zespół obchodzi jubileusz 55-lecia działalności.

Debiut na lekarskim sympozjum

Orkiestra "Amadeus" powstała w 1968 roku pod patronatem Jeunesses Musicales, później działała w strukturach Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Do grona zespołów Polskiego Radia dołączyła w 1977 roku, po sukcesie - zdobyciu Srebrnego medalu Herberta von Karajana - na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim.

W audycji "Dwie do setki" Agnieszka Duczmal wspominała pierwszy koncert założonego przez nią zespołu: - Po pierwszym miesiącu prób byłam na wizycie u stomatologa. Okazało się, że pani doktor jest wielką melomanką, w najbliższym czasie miało się odbyć sympozjum lekarzy laryngologów. Organizował je lekarz dyżurny zajmujący się muzykami. Zaproponował nam, żebyśmy na otwarcie tego sympozjum wykonali krótki koncert. I to było nasze wejście w życie koncertowe.

Czytaj także:

Dorobek ostatnich 55 lat

Do dzisiaj Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" ma na koncie ponad 10 tysięcy minut muzyki, ponad 50 wydawnictw płytowych i setki transmitowanych na antenie koncertów. Tak samo jak w pierwszych latach, tak i dziś poznański zespół to energia, precyzja i zaangażowanie.

Oprócz początków orkiestry rozmawialiśmy też o jej teraźniejszej działalności. Naszymi gośćmi - obok Agnieszki Duczmal - byli koncertmistrzowie zespołu: Lech Bałaban i Mirosław Bocek, jego dyrygentka Anna Duczmal-Mróz oraz Alina Kurczewska - prezeska Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego i dziennikarka Polskiego Radia Poznań. Słuchaliśmy też muzyki z różnych okresów działalności Orkiestry "Amadeus".

Posłuchaj
118:28 2023_04_15 15_00_05_PR2_Dwie_do_setki.mp3 55-lecie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" (Dwie do setki/Dwójka) 

Koncerty w Poznaniu

Z okazji jubileuszu 55-lecia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" przygotowała dwa koncerty w Poznaniu. Jeden z nich odbył się 8 października, drugi będzie miał miejsce w niedzielę, 15 października.

W Auli Uniwersyteckiej rozbrzmiewać będą następujące utwory: Myroslav Skoryk - Melodia, Ludwig van Beethoven - Koncert potrójny C-dur op. 56 (ar. Agnieszka Duczmal) oraz Utwory z płyty "Second Life". Orkietrze towarzyszyć będą soliści: Karolina Jaroszewska - wiolonczela, Georgijs Osokins - fortepian, Jakub Jakowicz - skrzypce, Adam Palma - gitara.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 14.10.2023

Godzina emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:40
- Muzycy w orkiestrach nie byli przyzwyczajeni do tego, żeby dyspozycje wydawała im kobieta. Mówiono, że dyrygent powinien być kapralem. A to nieprawda - mówiła w Cafe "Muza" Agnieszka Duczmal, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która w styczniu skończyła 75 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal z Diamentową Batutą Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 11:56
14 listopada, podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Z okazji uroczystości Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje premierę podwójnego, przekrojowego albumu z cyklu "Diamentowe Batuty" – z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal.
rozwiń zwiń