Agnieszka Duczmal i Orkiestra "Amadeus" z nagrodą BBC Music Magazine Awards 2023!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 21:10
Płyta z utworami Grażyny Bacewicz, nagrana przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal, otrzymała nagrodę BBC Music Magazine Awards 2023 w kategorii nagrań orkiestrowych. Serdeczne gratulacje od Dwójki i jej słuchaczy!
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

- Już sama świadomość, że BBC nominuje nasze nagrania, jest niesamowita. A wszystko to mieści się w jednej wspaniałej kompozytorce - Grażynie Bacewicz. W jej charakterze, jej mistrzostwie, jej geniuszu - mówiła w "Poranku Dwójki" maestra Agnieszka Duczmal o płycie "Bacewicz: Music for Chamber Orchestra vol. III", która otrzymała nagrodę BBC Music Magazine Awards 2023 w kategorii nagrań orkiestrowych.

Kolejny dowód uznania dla talentu

To kolejna już płyta przedstawiająca kameralną twórczość kompozytorki. Zawiera zarówno utwory powstałe przed II wojną, jak i w późnym okresie życia kompozytorki. I choć styl artystyczny Grażyny Bacewicz (1909-1969) zmieniał się na przestrzeni lat, wszystkie utwory łączy niezawodne wyczucie formy, dbałość o klarowność i zarazem o kolorystykę brzmienia oraz pewien rodzaj wyrafinowanej elegancji.

Kompozycje zachwycające melomanów i krytyków

- Gdy wykonywaliśmy utwory Grażyny Bacewicz poza Polską, miałam już wielokrotnie sygnały, że są to kompozycje, które zachwycają melomanów i krytyków. Jestem zachwycona tym, że wreszcie doczekała się ona takiego uznania. Nawet współcześni jej panowie kompozytorzy chylili przed nią czoła i twierdzili, że wielokrotnie ratowała honor polskich kompozytorów - podkreśliła założycielka, dyrektor artystyczna i dyrygentka Orkiestry "Amadeus".

Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" była bohaterką sobotniej (15.04) audycji "Dwie do setki".


Okładka płyty Okładka płyty

pg/mo

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:00
- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
- Nasza wybitna dyrygentka stanęła w 1978 roku przed Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, co zarejestrowały mikrofony Polskiego Radia. To nagranie – niespodzianka również dla samej Agnieszki Duczmal – znalazło się na pierwszej płycie - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapowiadając premierowy dwupłytowy album "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:39
- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń