Karol Radziwonowicz: Artur Rubinstein grał swą osobowością

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 17:05
- W sztuce dla mnie najważniejszy jest zapis chwili, ten przekaz emocjonalny. W dyskografii Artura Rubinsteina najbardziej dotykamy Chopina, ale przecież on grał właściwie wszystko - mówił w Dwójce pianista i pedagog Karol Radziwonowicz.
Artur Rubinstein - wirtuoz fortepianu XX wieku
Artur Rubinstein - wirtuoz fortepianu XX wiekuFoto: Felicitas/Interfoto/Forum
  • Artur Rubinstein - jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku - był bohaterem audycji "Dwie do setki". 20 grudnia minie 41 lat od jego śmierci.
  • Pianista przeszedł do historii jako wybitny interpretator muzyki Fryderyka Chopina, ale w jego dyskografii jest również wielu innych kompozytorów.
  • Artur Rubinstein cieszył się opinią człowieka fascynującego, czarującego i kochającego życie. 

W audycji, która była powtórką wydania z grudnia ubiegłego roku, Karol Radziwonowicz przekonywał, jak bogata jest kolekcja płyt, które nagrał Artur Rubinstein.

- Jest tam Rachmaninow, Debussy, kompozytorzy współcześni pianiście, a także bogata kolekcja muzyki hiszpańskiej. Osobowość Rubinsteina jest doskonale słyszalna w jego nagraniach - zaznaczał.

Żywiołowy Rubinstein na płytach

Karol Radziwonowicz mówił w Dwójce także o swej płytowej kolekcji. - Przełom lat 20. i 30. to jeden z najlepszych okresów w nagraniach Artura Rubinsteina. Dzisiaj mówi się, że młodzi artyści grają bardzo szybko, ale wtedy w 1929 roku jest tam brawura i wirtuozeria, której często nie łączymy z Brahmsem. Każde nagranie Rubinsteina jest przemyślane, ale ma swą żywiołowość, a to dla mnie podstawowa wartość. To nie jest powielanie, to są różne wykonania, zrejestrowane, a brzmią jakby były grane na żywo, czasami ten sam utwór jest nagrany zupełnie inaczej, to zapis chwili - podkreślił gość Dwójki.

- Każde nagranie Rubinsteina jest przemyślane, ale ma swą żywiołowość, a to dla mnie podstawowa wartość. To nie jest powielanie, to są różne wykonania, zrejestrowane, a brzmią jakby były grane na żywo, czasami ten sam utwór jest nagrany zupełnie inaczej, to zapis chwili - mówił na antenie Dwójki Karol Radziwonowicz:

Uczeń przerósł mistrza

Opowiadał również o późniejszych płytach pianisty- Nagranie sonat Beethovena przez Artura Rubinsteina z 1962 roku to wzorzec, I częścią Sonaty księżycowej uczeń przerósł mistrza, a przecież Ignacy Paderewski wiele razy ją nagrał. Paderewski łamał akordy, miał taką sentymentalną manierę dodawanie dźwięków, a w dzisiejszych czasach to wręcz obrazoburcze. Dawniej tak grywano, pokazywano umiejętność własnej improwizacji - stwierdził Karol Radziwonowicz.

Czytaj także: 

6 tysięcy koncertów

Artur Rubinstein koncertował ponad 6 tysięcy razy, a jego repertuar obejmował niemal całą literaturę fortepianową - dominowała w niej muzyka klasyczna i romantyczna, ale na estrady koncertowe wprowadzał również muzykę sobie współczesną, swoje utwory dedykowali mu Igor Strawiński i Karol Szymanowski…

O jego sztuce pianistycznej, nagraniach, roli, jaką odegrał w historii pianistyki, rozmawialiśmy również z Elżbietą Artysz, muzykologiem, pedagogiem, m.in. wieloletnim wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich i z pianistą Andrzejem Ratusińskim. W audycji nie zabrakło materiałów archiwalnych i nagrań samego mistrza. 


Posłuchaj
119:53 2022_12_17 15_00_12_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Karol Radziwonowicz: Artur Rubinstein grał swą osobowością (Dwie do setki/Dwójka)

 

Artur Rubinstein - wirtuoz XX wieku

Artur Rubinstein, wybitny polski pianista pochodzenia żydowskiego, uważany za jednego z największych wirtuozów XX wieku urodził się 28 stycznia 1887 roku. 

Propagował szczególnie muzykę polskich kompozytorów, zwłaszcza Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił.

Był też znany jako znamienity wykonawca muzyki Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Antonina Dvořáka czy Siergieja Rachmaninowa. W swojej ponad 80-letniej karierze wystąpił około 6 tysięcy razy w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, grał z Pablem Casalsem, Jacquesem Thibaudem i Romanem Totenbergiem.

Artur Rubinstein a sprawa polska

Od 1939 roku Artur Rubinstein mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie zajmował stanowisko w kwestiach polskich, między innymi namawiał Amerykanów do przystąpienia do II wojny światowej, podkreślając przy tym wysiłek, z jakim walczy nasz kraj. W 1945 roku podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych w San Francisco, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie i zmienił program, wykonując hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Karol Radziwonowicz (pianista i pedagog), Elżbieta Artysz (muzykolog, pedagog, m.in. wieloletnia wiceprezes Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich), Andrzej Ratusiński (pianista)

Data emisji: 4.11.2023

Godzina emisji: 15.00

IAR/PP/djr/mo/mgc

Czytaj także

Artur Rubinstein gra Chopina w Carnegie Hall

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 17:00
W audycji "Chopin osobisty" za nami drugie spotkanie z Arturem Rubinsteinem, którego 135. rocznica urodzin minęła 28 stycznia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Rubinstein gra Chopina w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 11:10
Po spotkaniach z Arturem Rubinsteinem w Łodzi i Nowym Jorku, tym razem towarzyszyliśmy pianiście w Moskwie. 
rozwiń zwiń