Ewa Lipska: czekałam na każdy list od Lema

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:00
- Te listy to są takie igraszki na temat rzeczywistości, w której wtedy żyliśmy. Ironiczne opowiadanie o tym, co się działo i co wtedy robiliśmy. Nie mają aż tak osobistego charakteru, oczywiście Stanisław Lem pisze o swoich chorobach, ale pisze o nich z dystansem, czasami na granicy groteski - mówiła w Dwójce Ewa Lipska. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Stockimo (Shutterstock)

żurawski michał solaris-2 1200x660.jpg
Słuchowisko "Solaris" wg powieści Stanisława Lema

Posłuchaj
28:43 Lem oprac 1.06.2021.mp3 Ewa Lipska o listach do Stanisława Lema (Wszystkie gatunki Lema/Dwójka)
 

W Roku Stanisława Lema przypomnieliśmy audycję, w której o pisarzu i jego nie tylko literackich fascynacjach, a także o tym, co łączyło korespondentów i jaki czas zapisali w tych listach opowiadają poetka Ewa Lipska i krytyk literacki Tomasz Fiałkowski - autor tomu rozmów ze Stanisławem Lemem "Świat na krawędzi".

- Rozmawialiśmy o prozie, o literaturze popularno-naukowej, o nauce. Byłam częściej słuchaczem ponieważ słuchanie Lema to jest ogromna przyjemność, a poza tym można się było wielu rzeczy od niego nauczyć, dowiedzieć. On śledził wszystkie wielkie pisma naukowe świata. Był na bieżąco - opowiadała Ewa Lipska.

Zobacz także:

W jednym z listów do Ewy Lipskiej Stanisław Lem napisał: "Chcę Pani podziękować za wiersze, za śmierć widzianą od strony życia i za życie odgadywane z drugiej strony. Nie znam nikogo, kto by pisał wiersze tak przejmujące i tak intymnie bijące w niewypowiadalny sensy egzystencji jak Pani".

Z kolei adresatka tych słów na 80. urodziny pisarza stworzyła wiersz okolicznościowy, który zaczyna taki czterowiersz: "Zbyt wielka mnie ogarnia trema,/kiedy mam pisać wiersz dla Lema./ To coś, jak gdyby zagrać szlema, /gdy w kartach śladu rymu nie ma".

Te cytaty pochodzą z wydanej trzy lata temu książki 'Boli tylko, gdy się śmieję" - tomu zawierającego listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema, także listy, które poetka wymieniała z synem autora "Solaris" Tomaszem Lemem oraz trzy rozmowy, które ze Stanisławem Lemem przeprowadziła Ewa Lipska.

Książce poświęcona była audycja "Dwukropek" z sierpnia 2018 roku. Z nagrań archiwalnych słuchaliśmy wypowiedzi Stanisława Lema o poezji Ewy Lipskiej.

***

Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 21.30

mw

Czytaj także

Krzysztof Piskorski: zainteresowanie twórczością Lema jest nieustanne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:00
- Pierwszym przekładem Lema było tłumaczenie "Astronautów" na język węgierski. W tej chwili Lem tłumaczony jest także na języki egzotyczne, jak chiński, arabski czy japoński - mówił w Dwójce Krzysztof Piskorski z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przypadek jest u Lema centralnym pojęciem"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 22:00
- Myślę, że z przypadkiem u Lema jest jak w wierszu Szymborskiej – "zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało". Oznacza to, że przypadek nie jest czymś istotowym w jego filozofii, lecz pośrednim, co wynika z tego, że człowiek oscyluje w swoim myśleniu między imaginacją opanowania i bezradności - mówił w Dwójce prof. Andrzej Zieniewicz, literaturoznawca.
rozwiń zwiń