Stanisława Lema lądowania na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 07:08
W audycji "Wszystkie gatunki Lema" rozmawialiśmy o Czerwonej Planecie w kontekście twórczości pisarza.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Jurik Peter/Shutterstock.com

Posłuchaj
26:07 Dwójka Wszystkie gatunki lema 15.03.2021.mp3 Stanisława Lema lądowania na Marsie (Wszystkie gatunki Lema/Dwójka) 
stanisław lem 1200 PAP.jpg
Szefowa Instytutu A. Mickiewicza: Lem promuję polską kulturę

W ostatnich tygodniach wiele osób śledzi z napięciem doniesienia łazika Perseverance z Marsa. Nasza najbliższa planeta pojawiała się również w twórczości Stanisława Lema - choćby w debiutanckim "Człowieku z Marsa" - o konflikcie ludzkości z przybyłym z Czerwonej Planety cyborgiem, ale też w jednej z najpopularniejszych książek - "Opowieści o pilocie Pirxie".

Jak Stanisław Lem ją sobie wyobrażał, czy wiązał jakieś nadzieje lub obawy z wizją kolonizacji Marsa, na jakie inne ciała pozaziemskie i po co wysyłał bohaterów swoich książek?

O tym w audycji rozmawialiśmy z: Piotrem Koftą - krytykiem literackim i miłośnikiem twórczości Lema oraz dr. Krzysztofem M. Majem - literaturoznawcą z Wydziału Humanistycznego AGH. Z nagrań archiwalnych głos zabrał również sam pisarz.

***

Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
O tym, jakie projekty nowych światów, ocalenia lub utraty człowieczeństwa można znaleźć w książkach science fiction, rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:05
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
rozwiń zwiń