Szefowa Instytutu A. Mickiewicza: dzięki Lemowi możemy promować polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 11:19
- Jest to ktoś, po kogo sięgają czytelnicy i widzowie chyba w prawie każdej szerokości geograficznej. To także ktoś, dzięki komu możemy zastanawiać się na przyszłością. Hasło, które proponujemy dla uczczenia obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema - "I' ve seen the future" - rzeczywiście jest bardzo a propos - mówiła Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Stanisław Lem w garażu przy swoim domu (1960 r.)
Stanisław Lem w garażu przy swoim domu (1960 r.)Foto: Piotr Barącz/PAP

Posłuchaj
13:09 Poranek Dwójki 2.03.2021 schabowska.mp3 Instytut Adama Mickiewicza na Rok Lema (Poranek Dwójki)

adaptacja film książka 1200.jpg
Diana Dąbrowska: zajmowanie się Lemem daje pole do futurospekcji

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem - jego książki do tej pory ukazały się w przekładzie na 45 języków, rozeszły w milionach egzemplarzy. Nie dziwi więc, że Rok Lema celebrujemy nie tylko w Polsce.

Lem na EXPO

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów realizowanych na świecie będzie Ocean Solaris - instalacja multimedialna, która dzięki nowej technologii umożliwia interakcję z publicznością poprzez tekst, ruch i dźwięk. Ocean Solaris zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności podczas EXPO w Dubaju oraz m.in. na Ars Electronica Festival (Austria).

- Instalacja ta łączy animację, muzykę, dizajn, nowe technologie i umożliwia interakcję publiczności poprzez różne zmysły: dotyk, ruch, dźwięk z inną rzeczywistością, planetą, sztuczną inteligencją - tłumaczyła Barbara Schabowska.

Z kolei projekt Messages to a Post-Human Earth będzie immersyjnym doświadczeniem w parkach i ogrodach botanicznych w Europie i Azji, łączącym świat rzeczywisty z wirtualnym. Prowadzony opowieścią audio użytkownik będzie odkrywał, z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), kolejne warstwy niezwykłej historii, m.in. poprzez odczytywanie informacji zakodowanych w roślinach – tak właśnie widział Lem możliwość przekazania wiadomości do odbiorców w przyszłości.   

Instytuty łączą siły

Zagranicznych wydarzeń związanych z obchodami Roku Lema będzie jednak o wiele, wiele więcej. Oprócz Instytutu Adama Mickiewicza organizować będą je także działające w różnych częściach świata Instytuty Polskie.

- 25 placówek MSZ włącza się w te obchody. Z niektórymi współpracujemy przy naszych projektach, ale Instytuty przygotowały też własny program. Np. wystawy rysunków Daniela Mroza do prozy Lema. Wiem też o konkursach dla grafików na plakaty związane z tym stuleciem. Instytuty będą nagrywały audiobooki, wspierały nowe tłumaczenia, będą dyktanda dla studentów polonistyki za granicą, seminaria dotyczące twórczości Lema - wymieniała Barbara Schabowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Szymon Kloska: Rok Lema to okazja, by intensywnie wykorzystać siłę jego idei

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:00
- Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku i co istotne, wciąż pozostaje jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ciągle są wznawiane, tłumaczone na inne języki i ciągle świetnie się sprzedają. Lem stale aktywnie inspiruje - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:05
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
rozwiń zwiń