Dariusz Karłowicz o Suwalszczyźnie: nie będzie tu tłumów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:00
- Moim zdaniem to najpiękniejsze miejsce w Polsce. To, co tam zrobił lodowiec w tych niepamiętnych czasach jest brawurą zupełnie nieprawdopodobną. Widoki co 500 metrów składają się w zupełnie nowe kompozycje, coś olśniewającego - w audycji "Mazurek na wynos" filozof, publicysta, pisarz i działacz społeczny Dariusz Karłowicz zapraszał do północno-wschodniej części Polski. 

ZOBACZ WIDEO

[Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

Suwalszczyzna niektórym kojarzy się z biegunem zimna, a innym z kartaczami, ale nie tymi, którymi w dawnych czasach strzelano w czasie zmagań bitewnych. A są jeszcze tacy, którzy widzą naturalne piękno "zielonych płuc" Polski. 

Posłuchaj
59:11 2021_08_28 12_00_00_PR2_Mazurek_na_Wynos.mp3 Dariusz Karłowicz o Suwalszczyźnie (Mazurek na wynos/Dwójka)

 

- Na szczęście dla tych, którzy lubią tam jeździć, nie jest to miejsce, które może przyciągnąć wielkie tłumy. Brakuje ośrodków pełnych dyskotek, barów nad jeziorami - zaznaczył Dariusz Karłowicz. - Dla tych, którzy lubią maszerować, jeździć na rowerze to jest miejsce zupełnie niesłychane.

Polodowcowe żłobienia i wypiętrzenia

Dzisiejszy krajobraz Suwalszczyzny pozostał po ostatnim zlodowaceniu bałtyckim fazy pomorskiej 12-10 tysięcy lat temu oraz epoki polodowcowej, która trwa od dziesięciu tysięcy lat do dzisiaj.

Rdzeniem Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest Dolina Szeszupy, to wyżłobienie pomiędzy płaskowyżami. Zagłębie najlepiej oglądać z Góry Cisowej (256 m n.p.m.), zwanej także Suwalską Fudżi-jamą ze względu na charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu.

Czytaj także:


Kolejnym atrakcyjnym miejscem w okolicy jest Góra Zamkowa uważana za jeden z piękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny, skąd rozpościera się widok na cztery jeziora. - To był prawdopodobnie stołeczny gród Jadźwingów, tajemniczego, zniknionego z historii plemienia Prusów - opowiadał nasz gość. - Ich historię, nie bez pomocy mazowszan, dokonali Krzyżacy.

Strąceni Tytani

Suwalszczyzna bogata jest w rudy żelaza, o czym świadczą nie tylko wykopaliska z czasów wspomnianych już Jadźwingów, ale także nazwy wsi: Ruda, Rudka. - Od Średniowiecza są to miejsca, gdzie wydobywano i przetapiano rudę żelaza - tłumaczył Dariusz Karłowicz. - Głębiej znajdują się rudy tytanu i wanadu, bardzo to znaczące, bo wariują busole samolotów jak przelatują nad tym terenem. 

- Tytan – to tytani. Gdzie tytanów strącono? - pytał filozof. - Do Tartaru, czyli jest poważna hipoteza, że Tartar mieści się pod Suwalskim Parkiem Krajobrazowym stwierdził.

***

Tytuł audycji: Mazurek na wynos

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta, pisarz i działacz społeczny)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: na wyspie Bornholm stajesz się innym człowiekiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:39
- Wszystkie swoje rzeczy zostawiamy w namiocie na kempingu i nigdy nic nam nie zginęło. Nigdy też nie słyszałem, aby komukolwiek na kempingu coś zginęło. Ludzie trzymają tam komputery, aparaty fotograficzne, gotówkę, portfele, idą na plażę, wracają, wszystko jest na swoim miejscu - opowiadał o duńskiej wyspie Bornholm Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Wróbel: Porto to taka Warszawa, która przetrwała

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:00
– W Porto jest intensywny, odczuwalny klimat dawnej epoki. To jest swego rodzaju podwójne widzenie, być może tak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie zniszczenia II wojny światowej i przemiany czasów komunistycznych - mówił na antenie Dwójki Jan Wróbel, historyk, publicysta i nauczyciel.
rozwiń zwiń